Варненската следа в управлението
Варненската следа в управлението / снимки: newsmaker.bg и Sofia photo agency, колаж: Дарик Варна

Варна - единственият град, в който протестите през месец февруари доведоха до сваляне на Кирил Йорданов, ще има двама кандидати за кмет по-малко на предстоящите избори на 30 юни. Причината за това е, че вече издигнатите от инициативни комитети проф. Анелия Клисарова и кап. Данаил Папазов са вероятните бъдещи министри съответно на образованието и на транспорта в предложения от Пламен Орешарски кабинет.

Две силни кандидатури отпадат от борбата за кметския пост във Варна, но за сметка на това градът, който през последните години живее с усещането, че е бил подценяван от централната власт за сметка на Бургас, може да се сдобие с лоби в правителството на Пламен Орешарски, който пък на последните избори беше водач на листата на БСП във Варна. В същата листа на четвърто място като част от гражданската квота беше и проф. Анелия Клисарова, предложена за следващ министър на образованието. Тя е бивш ректор на Медицинския университет във Варна, като заемаше поста от 2004-та до 2012 г., когато изтече вторият й мандат. По време на нейното управление бяха разкрити факултетите по дентална медицина и фармация. Клисарова е родена през 1961 г. и завършва с отличие същия университет, след което се отдава на научна кариера. Политическото й израстване е свързано с БСП, въпреки че не е член на партията. Два мандата е общински съветник от гражданската й квота, а доскоро оглавяваше общинската комисия по здравеопазване. На парламентарните избори през 2009 г. беше мажоритарен кандидат на БСП, но тогава не влезе в парламента. Вторият й опит тази година се оказа успешен и тя вече положи клетва като депутат. Няколко дни по-късно пък беше издигната като независим кандидат за кмет.  

Едно от имената, които в ГЕРБ обсъждаха за кандидат за кмет на Варна на местните избори през 2011 г., беше това на директора на местното пристанище Данаил Папазов. Той беше една от трите вътрешно-партийни номинации, но в крайна сметка партията подкрепи Кирил Йорданов за четвърти мандат. Данаил Папзов е завършил Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров” във Варна, както и Нов български университет. Има специализации в Лондон и Хамбург. Управлява пристанището от 2001 г. и настоява за неговото преместване. Проектът се обсъжда от години, без да се е стигнало до конкретно решение. Стъпка в тази посока беше направена от кабинета на служебния министър Марин Райков, който разпореди проучването за преместване на военното поделение в т. нар. район „Пясъка”, като се планира теренът да бъде прехвърлен на министерството на транспорта и там да бъде преместено пристанището, с който въпрос оттук-нататък вероятно ще се занимава именно Папазов. Ако правителството бъде гласувано, той ще трябва да се откаже от поста на президент на баскетболния клуб „Черно море”, на който миналото лято Пристанище "Варна" стана спонсор след настояване на бившия премиер Бойко Борисов. 

Анелия Клисарова и Данаил Папазов ще продължат традицията от последните три кабинета в тях задължително да има поне един варненец. В кабинета на Симеон Сакскобурготски това беше Николай Василев, който първо беше министър на икономиката, а после и на транспорта. В правителството на Тройната коалиция той оглави министерството на държавната администрация. Именно в кабинета на Сергей Станишев беше най-осезаема варненската връзка. Вицепремиер и министър на образованието беше роденият в Бургас, но живял и завършил средното си образование във Варна Даниел Вълчев. При първите по-големи промени родената в Провадия и работила дълги години като съдия и юрист във Варна Миглена Тачева оглави министерството на правосъдието. Заедно с нея министър на икономиката и енергетиката стана тогавашният областен лидер на БСП Петър Димитров, който дотогава четири пъти влизаше в парламента като депутат от Варна.

В кабинета на Бойко Борисов имаше само един варненец, но за сметка на това от най-почетното семейство в града. Това е спортният министър Силен Нейков, който като действащ член на правителството през 2012 г. получи званието „Почетен гражданин на Варна" заради дългогодишната си работа като спортист и треньор по гребане. Почетни граждани на Варна са още родителите му Емил и Анастасия Нейкови, както и съпругата му – олимпийският шампион Румяна Нейкова. Любопитното е, че предложението за присъждане на почетната титла на Свилен Нейков беше направено от Сдружението на спортни клубове „Черно море", чийто председател тогава беше Данаил Папазов.  

Свързан с Варна беше и първият от общо четиримата здравни министри в правителството на Борисов Божидар Нанев. Той е завършил местния Медицински университет, след което продължава  лекарската си практика в морския град. Там се завърна и след като беше отстранен от министерския пост след по-малко от година.