Още преди старта на предизборната кампания варненската полиция работи по сигнали за изборна търговия. Това стана ясно от думите на шефа на Областната дирекция на МВР комисар Тодор Иванов.
„Има някои данни, за които ще извършим съответните проверки. Аз обаче няма да ги коментирам в момента, защото това е в кухнята на нещата и там има процесуални и оперативно-издирвателни действия, които не би следвало да се коментират в публичното пространство“, заяви комисар Иванов в интервю за Дарик.
По думите му преди избори винаги има сигнали за нередности. „В публичното пространство обаче се говори за много хора с намерения за търговия на гласове, но фактически конкретни данни няма. Това, което се изнася, е повече експресивно и в сферата на фолклора“, поясни полицай №1 на Варна.
Всички служители на Областната дирекция ще бъдат ангажирани в охраняването на изборите, а те са над 1 500, добави той.
По повод идеята за ротация на униформените, които ще охраняват вота след месец, комисар Иванов коментира, че тя би имала по-голям ефект на местните избори. „Това са парламентарни избори и във всички секции кандидатите ще бъдат едни и същи. Няма начин някой от полицаите по някакъв начин да не е свързан, при условие че всички имаме близки и роднини“, каза полицейският шеф.
Ако се реши на вота на 12 май да има ротация сред полицаите, тази мярка ще бъде въведена в по-малките общини в областта. „Служители от Долни Чифлик може да бъдат изпратени да охраняват изборите в Провадия или в Белослав например“, поясни комисар Иванов. По думите му във Варна ще бъдат проучени полицаите, които имат връзка с кандидат-депутати, след което ще се създаде необходимата организация.
„Ние очакваме от началниците на районни управления сред своите служители да установят хората, които са свързани с кандидатите за народни представители и на базата на това ще създадем организация те да бъдат в секции, в които няма толкова много хора например“, разкри полицай №1 на Варна.
За протестите комисар Иванов сподели, че те са били най-голямото му изпитание като ръководител, но не и като полицай. „Беше много трудно да намерим баланса между обществения интерес и в същото време да изпълним задълженията така, както са разписани в закона за МВР“, връща лентата той.
Попитан дали някой му е благодарил за това, че в града с най-масови протести не е допуснал кръв и безредици, той скромно заяви, че е получил благодарствени писма от варненци. „Аз и всички мои колеги чувстваме удовлетворение от това, че сме си свършили добре работата и запазихме гражданския мир във Варна. За мен това е най-важното”, отбеляза комисарят.
Той не се ангажира да посочи колко пари „са глътнали“ протестите във Варна. „Не мога да кажа конкретна цифра, но ангажирахме много повече служители, включително на жандармерията. Това е извънреден труд и ако бъде възмезден, вероятно ще е значителна сума. Все още правим изчисленията по въпроса“, добави началникът на Областната дирекция на МВР.
Какво се случи с най-луксозната патрулка на варненската полиция - Порше 911, защо комисар Иванов влиза във форуми и защо „гони” подчинените си за правописни грешки и пропуснати запетаи? Отговорите на тези и на други въпроси ще чуете в интервюто с Тодор Иванов, което ще бъде излъчено утре – 15 април, във варненското Дарик кафе след 9:00 часа.