Ремонти във варненските музеи след лятото
Ремонти във варненските музеи след лятото / Darik Varna

През септември се очаква да започнат работите по реконструкция и модернизация на музеите във Варна по проект по Оперативна програма „Регионално разивитие”, заяви Петър Радушев, шеф на дирекция „Международно сътрудничество” към Община Варна. Сумата, спечелена от общината за реализирането на дейностите е в размер на 4 925 811 лева.

Ремонтните дейности касаят седем обекта в града. Това са Археологическият музей, Етнографският музей, Природонаучният музей, музей „Нова история”, музей „Георги Велчев”, експозиционни сгради към Градската художествена галерия „Борис Георгиев” и Аладжа манастир. Работата по музеите трябва да приключи до края на срока на проекта, който е края на месец февруари 2011 година, посочи Радушев. Той допълни, че срокът ще бъде спазен само, ако няма обжалване избора на изпълнители, след като стане ясен резултатът от приключените тръжни процедури.

Договорът за изпълнение на проекта е сключен на 03.02. 2009 година. Най-голям дял от безвъзмездно отпуснатата сума е предвиден за Археологическия музей-1 127 000 лева, 945 000 лева ще отидат за Градската художествена галерия, 97 000 лева за Природонаучния музей, 77 800 лева за Етнографския музей, 29 152 лева за Аладжа манастир, 73 000 лева за „Георги Велчев” и 35 531 лева за „Нова история”. Общата сума, която възлиза на близо 3 млн. лева ще бъде вложена в строително-монтажни дейности, посочи Радушев. Той допълни, че останалата част от парите ще покрият доставката и монтажа на оборудване за нуждите на музеите. Това включва пожароизвеститетлни системи, светлинни индикатори, витрини и шкафове. Последните ще бъдат предоставени основно на Археологическия музей и галерията. Всичките седем обекта трябва да получат влагоуловителни системи. Ще бъдат осигурени и рампи за достъп на хора с увреждания. По-голямата част от тях ще бъдат монтирани в Археологическия музей.

Очаква се дейността по ремонтите да започне паралелно в седемте обекта, защото сроковете не са дълги, зяви Радушев.  

В конкурсите за изпълнители са участвали 15 фирми за строително-монтажните работи и 7 фирми за доставките, посочи шефът на дирекция "Международно сътрудничество".

Най-сериозни ремонтни дейности ще бъдат извършени в Археологическия музей, заяви неговия директор д-р Валентин Плетньов. Там ще се наложи подмяна на дограмата на първия етаж. Това няма да представлява проблем по отношение на туристическия поток, защото той значително намалява през октомври. На това ниво се очаква да бъдат подменени и витрините, но само ако доставките на новите не бъдат забавени, каза Плетньов. Ще се подмени таванното осветление. Ще се прави топлоизолация и ще се поставят влагоуловителни системи.

Плетньов посочи, че е налице готовност за проект, който да обхване Римските терми, базиликата на ул. „Хан Крум“, саниране на Аладжа манастир и евентуално покриване на вътрешния двор в музея. Такъв проект може да бъде реализиран чрез директно финансиране от Брюксел, с конкурс за европейски фирми и архитекти. Това е вариантът, след като общината не е успяла да се включи в третото направление на настоящия проект, което е за културните маршрути, адаптиране и атракции в музеите, смята Плетньов.

Всички дейности имат за цел да помогнат при кандидатурата на Варна за културна столица на Европа, каза Радушев.