България размаза Полша в препълнената зала Конгресна
България размаза Полша в препълнената зала Конгресна / LAP.bg

Националният отбор на България победи с 3:0 (25:21, 25:21, 25:21) гейма Полша в решаващ мач от група „А“ на Световната лига по волейбол в зала "Конгресна" във Варна. Със спечелените три точки България се приближи до класиране за финалната шестица в Мар дел Плата, в Аржентина. Това ще стане факт, ако Бразилия не успее да постигне две победи в предстоящите мачове срещу САЩ.

България започна добре мача и водеше с една точка при първото техническо прекъсване 8:7. След това обаче последва спад в играта на „трикольорите“, които отстъпваха с 14:16 при второто техническо прекъсване.

България отново поведе в резултата за 17:16 след добра игра на блок на Тодор Алексиев. В следващото разиграване Алексиев завърши атаката с блок-аут и България поведе с 18:16 точки. Преднината на възпитаниците на Камило Плачи постепенно нарасна и стигна до четири точки – 23:19 след добре завършена атака на Цветан Соколов.

След грешка при атаката на Полша, България спечели първия гейм с 25:21 точки.

България влезе силно във втория гейм и поведе с 3:0 точки, но последва изравняване от страна на поляците за 6:6. Все пак „трикольорите“ водеха с 8:7 точки при първото техническо прекъсване за втората час. След последвалата пауза българските волейболисти заиграха още по-сигурно и убедително, а преднината им стигна до пет точки – 15:10. При 16:11 се стигна до второто техническо прекъсване. Възпитаниците на Камило Плачи натрупаха още по-сериозна преднина – 19:12. Последва леко отпускане в българските играчи, които сбъркаха някои лесни отигравания. Все пак България спечели и втория гейм с 25:21 точки.

Третия гейм също започна с предимство за българския национален отбор. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:5 в полза на „трикольорите“. Силната игра на България продължи и българските волейболисти увеличиха аванса си при второто техническо прекъсване – 16:12. До края на мача България продължи да диктува събитията на игрището и натрупа още по-голяма преднина за 19:14. Последва отново лек спад в играта на българите и Полша съкрати пасива си само на три точки при 17:20. В крайна сметка България спечели и третия гейм с 25:21 точки, а по този начин и мача.

Отборът на България завърши със 17 точки от сервис.

България: Георги Братоев, Цветан Соколов, Тодор Алексиев, Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Светослав Гоцев - Теодор Салпаров-либеро

Иран победи с 3:0 (25:19, 25:18, 25:20) гейма Германия и по този начин помогна на Русия да си осигури класиране за финалите на Световната лига. Останалите отбори, които се класираха за финалната фаза на турнира в Мар дел Плата са Канада, Бразилия, Италия и домакините от Аржентина.