До края на октомври се очаква да приключи реализацията на проекта за водния цикъл на Аксаково, който ще реши ВиК проблемите на града за следващите 30 години. Това заяви в студиото на Дарик Варна кметът на общината инж. Атанас Стоилов.
Подменени са старите водопроводни тръби, а в голяма част от Аксаково има битова и дъждовна канализация. Благодарение на това се ограничава риска от наводнения при обилни валежи, а по улиците няма да се образуват локви, посочи инж. Стоилов.
След приключване на проекта над 70 на сто от улиците в Аксаково ще са с подменена асфалтова настилка, с което Аксаково ще придобие визия на европейски град, отбеляза кметът.
До края на 2015 г. се очаква да стартира проектът за изграждането на пълен воден цикъл и в Игнатиево, което е приоритет пред община Аксаково за следващия програмен период. На 70 на сто от територията на младия град липсва канализационна мрежа. Необходимо и подобряване на водопроводната мрежа, което ще стане с проекта по Оперативна програма „Околна среда".
По амбициозната програма за развитието на Игнатиево и със средства от различни програми вече са изцяло обновени училището, детската градина, напълно ремонтирани са медицинският център, библиотеката и читалището. В момента се подготвя сграда, в която ще бъде преместена част от Районното полицейско управление. Предстои монтирането на 6 камери за видеонаблюдение на входа и в центъра на Игнатиево, което трябва да реши проблема с престъпността.
Европроектите са единственото спасение за малки общини като Аксаково с бюджет в рамките на 8-9 млн. лв., в който парите за капиталови разходи са около 300 000 лв., убеден е кметът на Аксаково.
Отварянето на автомагистрала „Хемус" към Игнатиево също е приоритет пред местната власт, като за съдействие ще се разчита и на варненските депутати. Всички необходими документи за инфраструктурния проект са внесени в Агенция „Пътна ифраструктура". Заради честата смяна на директорите на агенцията обаче изграждането на пътна връзка между магистралата и Игнатиево се бави, обясни инж. Стоилов. Според него бизнес зоната между Игнатиево, Аксаково и летището е може би най-привлекателната в областта. А отварянето на магистралата ще даде шанс на малките фирми за привличане на инвеститори и разкриване на нови работни места в района около Игнатиево.
Табелата „Най-добър млад град на България", която Аксаково получи в класацията на Дарик радио и вестник „24 часа" тази година, ще бъде поставена на входа на града след като приключи преасфалтирането и поставяне на маркировка на всички улици, обеща Атанас Стоилов.