Експозицията е съставена от четири тематични раздела, които показват символиката в народната култура не само в етнографски аспект, но и като актуални практики в Гърция, Полша и България. Организирана е като спектакъл – специално изградена среда създава рамката на разказ, представен чрез предмети, образи и мултимедия, както и чрез съвременни произведения на изкуството. Авторите разкриват общите корени на селското европейско културно наследство и посетителят ще открие своята култура, проектирана в културата на другите.
Гостите от Полша представят известната “Краковска ясла”, носена от коледари, а гърците – колорираната дървена пластика на Тасос Манцавинос “Була” – произведение, вдъхновено от маскарадните игри в Науса, Македония. Българските експонати, особено сурвакарските маски, бяха сред най-любопитните предмети в изложбата, която през лятото беше показана с успех в град Лубачув в Полша.
По време на изложбата в Националния исторически музей ще бъдат организирани ателиета за работа с деца, към които в най-голяма степен са адресирани посланията на авторите. В Националния исторически музей изложбата ще гостува до 10 декември тази година, а от началото на януари ще бъде представена в гръцкия град Комотини.