/ БТА
Около 200 участници се включиха в петкилометрово бягане в защита на правата на животните, което се състоя в Борисовата градина в столицата. Организатор на проявата, която се прави за шести път, е сдружението КАЖИ („Кампании и активизъм за животните в индустрията“), създадено през 2017 година.

Победител в надпреварата е Теодор Димитров, който каза, че от десет години е приел защитата на правата на животните за своя кауза. Той е част от "Бандата на 1500-те" - организация от доброволци, които се грижат за животните в столичните приюти за безстопанствени животни. Със съпругата ми сме приели защитата на животните като наша кауза, свободното си време използваме, за да помагаме на животните и да участваме в каузи за защита на техните права, посочи Димитров.

Днес присъстваме на шестото поред събитие, което се нарича "Бягане за животните" - благотворително събитие, насочено към популяризирането по възможно най-достъпен начин на кампаниите, с които могат да бъдат защитени животните в различни сфери - използването им за кожи, за експерименти, за храна, каза пред БТА Петя Алтимирова – председател на сдружението КАЖИ.

По думите ѝ, средствата от неделното благотворително бягане ще отидат в подкрепа на кампанията "Наука за опитни животни", започнала още на миналогодишното бягане. Средствата от нея бяха използвани за конференцията "Иновации в образованието - наука без опитни животни", на която успяхме да дадем среда за популяризиране на алтернативите, които могат да заместят опитите с животни в образованието, в която се включиха много университети, разказа Алтимирова. Благодарение на тази кампания днес вече 500 животни годишно в Лесотехническия университет вече няма да бъдат използвани и убивани за опити, подчерта тя. На тяхно място ще бъде внедрен специализиран софтуер и други технологии, които ще заместят упражненията по физиология и патофизиология. 

На благотворителното бягане днес беше представена и фотоизложбата "Край на клетките", която цели да прекрати някои от най-жестоките практики в животновъдството – използването на клетки при отглеждането на кокошки носачки, на свине, патици, зайци, телета. Кампанията беше част от европейска гражданска инициатива отпреди няколко години, в която се включиха милиони европейски граждани, информира Алтимирова и допълни, че се очаква Европейската комисия да внесе предложение за промяна в законодателството по отношение на отглеждането на животни в клетки.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
София Господинова/БТА