Община „Тунджа" се гордее с успехите на самодейците си и тяхната активна творческа дейност, като продължава да отделя специални грижи за развитието и съхраняването на традиционната култура на населените места.
В основите на всяко читалище в общината стои българщината, любовта към народната песен и творчество, потвърждение на което са многочислените награди, завоювани от тунджанските колективи на регионални, национални и международни фестивали и конкурси.
По време на 48-то издание на Фолклорните празници „Славееви нощи", което се проведе в Айтос от 10 до 12 юни 2016 г., в категория певчески групи за автентичен фолклор над 18 години, Певческата група при Народно читалище „Виделина-1928", с. Кукорево, община „Тунджа", се представи достойно. Групата завоюва трето място в III-та възрастова група.
Групата за автентичен фолклор „Пиргулянска китка" при Народно читалище „Развитие - 1905 г.", с. Генерал Тошево, община „Тунджа", с художествен ръководител Юлиян Танчев, се завърна с второ място от IV фестивал на дивите цветя - община Смолян 2016 г. Наградата е в категория „Надиграване". Отличието е присъдено при оспорвана конкуренция с много самодейни формации от страната. Поредната награда е стимул за групата за изворен фолклор и за техните бъдещи изяви.
От 16 до 26 юни 2016 година, в градовете Приморско и Китен се проведе XII-ти Международен фолклорен фестивал „Евро фолк - Черно море 2016". В него ежегодно участват от 9 000 до 15 000 музиканти, певци и танцьори. Във фестивала взе участие групата за автентичен фолклор към пенсионерски клуб „Крумово - 2003", с. Крумово, община „Тунджа". Самодейците плениха журито с невероятните си костюми, излъчване и гласови умения и получиха множество награди и отличия:
Звание „Лауреат" на XII-ти Международен фолклорен фестивал „Евро фолк - Черно море 2016", Носител на почетния знак на музикални празници „Euro Folk";, Грамота за съществен принос при съхранение и развитие на българските традиционни народни изкуства и препоръка за участие в Европейския шампионат по фолклор „Euro Folk" в Несебър и Слънчев бряг.
За втора поредна година в Старозагорски минерални бани се проведе Национален Еньовденски събор, който тази година започна от 24 юни и продължи три дни. В него участваха над 800 участници в групи от Стара Загора, Пловдив, Хасково, Кърджали, Ямбол и Пазарджик.
В събора участие взеха клуб „Веселие" и Хор за автентичен фолклор, с. Веселиново, община „Тунджа". Самодейците грабнаха най-голямата награда - сърдечните аплодисменти на публиката, диплом и медал за принос в опазването и развитието на българските традиции.
На 9 юли 2016 година, в гр. Карнобат, се проведе Фолклорен събор „Песни и танци на кабата край Касабата". Събитието се проведе в градския парк, а неговата основна цел бе възраждане и популяризиране на българския фолклор.
С първи награди и златни медали се завърнаха певческите групи от селата Хаджидимитрово, Могила и Тенево.
Първото място грабна и кукерската група от село Могила, а с грамота за участие се завърна Митка Тодорова от село Хаджидимитрово.