НОИ Шумен
НОИ Шумен
Често българите, завърнали се от чужбина, трябва да се сблъскат с институциите в България, за да могат да вземат обезщетение за безработица или да докажат стажа си като работници в странство.

Такъв е и случаят с Данчо Йорданов. През 2011 г. той заминава за Чехия. Работи на различни места, има договори и осигуровки. В края на 2019 г. се прибира в България и иска да узакони стажа си.

От Чехия си изисквах всички документи, като в учрежденията там - първо в социалните, ми казаха, че когато се прибера в България за изискване на тия УП-та, от които от България ще трябва да се пусне иск в Чехия и Чехия ще уважат и предадат документите.

Така започнало неговото 4-дневно пътешествие между Бюро по труда и осигурителни институции.

Българите, идващи си от чужбина, получават справка за трудовия си стаж по електронен път.
dariknews.bg


Данчо Йорданов обяснява, че в Националния осигурителен институт (НОИ) няколко пъти се налагало да попълва различни декларации.

След като подадох трети път тези декларации, служителката ми каза, че с тези подадени данни няма да получа нищо. Аз не съм дошъл да получавам нещо - аз съм дошъл да ми придвижите трудовия стаж. И тя ми отговори: "То тогава трябва да си изкарате УП-та", разказва той и допълва, че така всъщност му било обяснено различно нещо от това, което чул в Чехия.

Маргарита Ковачева, която е началник сектор „Пенсионно обслужване“ в НОИ-Шумен, обясни, че всеки гражданин, който иска да се пенсионира, подава заявления в държавата, в която пребивава.

С подаването на заявлението, той подава оригинални документи без превод, без легализация, от държавите, в които има осигуряване, допълва тя и обяснява, че не е задължително да има документите си оттам, но ако ги е запазил това улеснява служителите. 

За да се поиска това признаване на трудов стаж, не е нужно да се достигне пенсионна възраст. 

Българите, идващи си от чужбина, получават справка за трудовия си стаж по електронен път.
dariknews.bg


Друг служител на НОИ, който отговаря за обезщетението - Диана Младенова, обяснява, че е нужна регистрация в Бюрото по труда, за да се получава обезщетение за безработица. 

Тя трябва да се извърши в срок до 7 работни дни от датата на прекратяване на трудовите правоотношения. След това - лицето идва при нас, ние изискваме по две копия на документите, които той има в съответната държава. След това ние правим запитване до компетентната институция и след като получим отговор - излизаме с решение в 14-дневен срок, разясни Младенова. Тя посочи, че също не е задължително да се носят документите.