Валентин Кирчев: Необходим е по-строг контрол върху ЕРП-тата
Валентин Кирчев: Необходим е по-строг контрол върху ЕРП-тата / dariknews.bg/архив

Контрол върху енергодружествата трябва да има независимо дали са частни или държавни. Не е хубаво, че у нас има институции с контролни функции, които не са си мръднали пръста. Това заяви пред Дарик бившият зам.-шеф на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) доцент Валентин Кирчев. Той уточни, че съгласно Закона за енергетика и устройствения план на комисията се извършват два вида проверки на компаниите – планова и извънредни.

Доцент Кирчев обясни, че разходите на енергодружествата се проверяват преди утвърждаване на новите цени от 1 юли всяка година. Той призна, че като зам.-председател на ДКЕВР знае какви печалби са получавали компаниите, но отказа да ги съобщи заради конфиденциалност на информацията.

Според Валентин Кирчев одържавяването на електроразпределителните предприятия е възможно, но по-простият вариант е качественият контрол върху тях. Ефектът ще бъдe промени в дейността на компаниите, в цената и качеството на услугата.

"Оплакванията на хората за сметки, в пъти по-високи от предишни месеци и периоди, най-вероятно са справедливи", каза още доц. Кирчев. За себе си уточни, че няма фактура, тъй като плаща за тока по безкасов начин. Бившият зам.-шеф на ДКЕВР смята, че дружествата е трябвало преди периода на погасяване на сметките да обяснят на абонатите си как са формирани.