„На този ден, един малък народ показа пред Европа и света, че е готов да брани неразделността на отечеството си. Познал свещената свобода след петвековно тежко робство и едва започнал да гради своята държава, той не се примири с диктата на Великите сили и не позволи повече да кърви раната на разкъсаната ни родина", каза в словото си кметът на Плевен проф. д-р Димитър Стойков пред паметника на IV-ти Плевенски пехотен полк на церемонията по отбелязването на Деня на Съединението - 6-ти септември.
Той добави, че със своята саможертва и висок войнски дух, Българската армия извоюва победа в Сръбско-българската война и защити голямата кауза на Съединението на Княжество България и Източна Румелия, „което е един от най-забележителните върхове в нашата история, защото в него бе въплътена цялата народна воля за самоопределение и обич към родината".
Областният управител Илиян Йончев определи Съединението като дело на политическата зрялост и военната доблест на българския народ и като една от малкото дати в българската история, за която историците са единни в своята оценка.
„Днес няма да е пресилено да кажем, че този акт определя истинското ни място в Нова Европа. Съединението създава условия за бърз икономически и духовен напредък, но същевременно с това повдига националното ни самочувствие и укрепва убеждението, че можем да бъдем сами творци на собствената си съдба".
Областният управител обърна внимание на факта, че когато говорим за Съединението, не може да не се спомене името на професор Георги Странски, чието име носи болницата в Плевен. „Окръжен лекар на Плевен в годините на временното руско управление след края на Освободителната война и участник в организирането на Съединението като член на Българския таен централен революционен комитет, а след 6 септември, назначен за председател на образуваното временно правителство и комисар на Южна България".
По време на церемонията, плевенски свещеници отслужиха панихида.
В памет на загиналите в Сръбско-българската война 1885 година, венци и цветя поднесоха от името на Областното и Общинското ръководство, от военните формирования в Плевен, общински съветници и много граждани.
Северняшкият ансамбъл изнесе празнична програма, а в хорото накрая се включиха и много граждани.