"Ние сме от Национално дружество „Традиция", а това е част от моя колекция, която и деца и възрастни могат да видят", сподели Сашо Радулов от Русе - един от основателите на дружеството. Идеята на инициативата „Открити музеи" на нашето дружество е всеки, който пожелае да може да докосне експонатите, които са участвали в борбите за нашата независимост и свобода.
„Утре ще участваме във възстановката на последните боеве за Плевен и предаването на Осман паша и така това е двоен празник за нас като прибавим днешния ден на Съединението", обясни Радулов.
Оръжията, които са представени са от периода на Освободителните борби, Руско-турската Освободителна война и малко след нея - до Балканската война.
От пушките предлагаме на гражданите и децата да видят „Крънка", с която е въоръжен българският опълченец и която ни е донесла свободата, руската „Бердан-2", която решава изхода на почти всички боеве - в това число и при Плевен.
Представени са и турски образци на оръжия, „Пибоди-Мартини", както и револвери от същия период като „Колт" от Априлското въстание, образци на оръжие с предно пълнене, с които са воювали нашите прадеди. Представена е и една сравнително богата колекция от руски и турски саби от Руско-турската Освободителна война.
Колекцията от костюми съдържа четнически униформи, носени от „априлските" въстаници, опълченски униформи, руски и казашки униформи, включително и униформа на 31-ви Железен Силистренски полк, която е ползвана през Балканската война.
Колекцията предлага и образци, на снаряжение на българските воини от периода на Първото и Второто Българско царство. Голям е интересът към тях,особено у децата, които ги обличаха и се снимаха стях.
Цялата колекция, която беше изложена в центъра на Плевен е всъщност част от голямата колекция на Сашо Радулов, който иначе се занимава със земеделие, но сподели, че повечето от експонатите му са на над 100 години и водят началото си от негов пра-пра чичо - опълченец, участвал в боевете при Шипка и чиято шашка е част от експонатите в колекцията.