През последните 30 дни на територията на Габровска област са възникнали 29 пожара в сухи треви и храсти /7 в габровска община, 14 - в севлиевска, 4 - в тревненска и други 4 - в дряновска община/.
Вчера петима пожарникари от РСПБЗН-Трявна с два специализирани автомобила реагираха на сигнал за запалени сухи треви и храсти в землището на тревненското село Улеи. В потушаването на огъня се включиха и около 15 доброволци, като за по-бързото му ликвидиране Община Трявна предостави водоноска.
Макар при пожари от този вид да няма преки материални загуби, щетите, които нанася огънят на околната среда не са маловажни. За да бъдат ограничени предпоставките за възникване на пожари, Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Габрово отново напомня категоричната законова забрана за изгаряне на стърнища и растителни отпадъци в земеделските земи - чл. 6, ал. 1, т. 2 от Закона за опазване на земеделските земи. Огънят се разпространява бързо на големи площи в пресечени местности и труднодостъпни за противопожарната техника места.
Сухото време, изсъхналата растителност и вятърът са фактори, които бързо усложняват пожарната обстановка. Характерно за горските пожари е това, че фронтът на пожара често променя посоката си (вследствия на вятъра и турболентните въздушни течения при пожар).
Поради това за ликвидирането им се изискват значителни сили и средства. Пожарната статистика показва, че в 1 % от случаите горските пожари се причиняват от мълнии, а в останалите 99 на сто причина за огнените бедствия е била човешката небрежност. За да опазим зеленото богатство на страната от пожари, стриктно трябва да спазваме правилата за пожарна безопасност.
Най - честите причини за възникването на пожари са:
- изхвърляне на неизгасени клечки кибрит и фасове. Попаднали в узрели жита, сухи растения и слама, те лесно могат да ги запалят.
- небрежно боравене с огън от работници, пастири, туристи.
- техническа неизправност на машините и превозни средства, работещи в гората.
- детска игра с огън.
- самозапалване на вещества и материали.
- природни явления (мълнии).
- късо съединение и аварии на електрически далекопроводи, които минават над и в близост до горите.
- неконтролирано запалване на битови отпадъци или обширни части суха тревна растителност в близост до горски масиви.
- умисъл!
Недопустимо е изхвърлянето на неизгасени кибритени клечки и фасове в горима и леснозапалима среда! Всички моторни превозни средства, които навлизат в горите, трябва да са технически изправни, с изпускателна уредба, която не позволява отделянето или изхвърлянето на искри.
Не трябва да се пали огън в гората, освен на специално обезопасените и обозначени за това места. Преди да запалите огън, се уверете, че имате достатъчно количество вода или други подръчни средства за загасяването му при поява на вятър и при напускане на мястото. Подгответе си тупалки /предварително - от гума или на място - от зелени клони/, с които да действате в случай на пожар.
Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки - дефекти по тях могат да имат ефекта на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци.
Особена бдителност по отношение на мерките за пожарна безопасност трябва да проявяват пастири, козари, пчелари, ловци, туристи, собственици на вилни и земеделски имоти.
Не се допуска паркиране и ремонтиране на земеделска и транспортна техника в и в близост до узрели зърнени масиви.Недопустимо е паленето на огън при наличие на силен вятър - той е в състояние да разнесе искри и горящи частици на големи разстояния, без да имате възможност за навременна и адекватна реакция.
Разчистването на сухи клони и отпадъци в горски участъци трябва да става чрез извозването им на определените за това места. Забранено е унищожаването им на място чрез изгаряне! За недопускане на самозапалване, прясното сено е необходимо да се складира на купи само след като изсъхне напълно.
Абсолютно е забранено паленето на стърнищата. Собствениците на гори трябва да знаят, че са задължени да спазват и изпълняват всички лесоустройствени мероприятия, които са предвидени в нормативната уредба по отношение стопанисването на горите.
Запаленият в сухи треви и стърнища огън лесно може да обхване намиращи се в съседство трайни насаждения, стопански сгради, вилни и жилищни постройки, горския фонд.
В дворовете палете огън само, ако предварително сте обезопасили огнището и сте подготвили подръчни уреди за пожарогасене (съдове с вода и пясък, тупалки и др.). Не палете огън в близост до стрехите на сградите и под клоните на дърветата.
Никога не оставайте огън без наблюдение! Не палете огън в междублоковите пространства, където са паркирани много автомобили, както и в близост до бензиностанции и газостанции, складове за леснозапалими и горими течности.
При откриване на признаци на запалвания в полето или горския фонд търсете най-бързата възможност за подаване на съобщение за пожар на тел. 112.