По случай Световния ден на географските информационни системи Община Габрово ще бъде отличена за високи постижения в прилагането им за по-качествено електронно управление на общината, съобщават от местната администрация. Церемонията по награждаването ще се състои днес от 18.30 часа в Централния военен клуб в София.
По традиция, Световният ден на ГИС се чества всяка година през ноември, в Седмицата на географията, в повече от сто страни по света. У нас на него се награждават българските личности и организации, които през изминалата година имат стратегически постижения в областта на този вид технологии.
С проект по Оперативна програма „Административен капацитет", стартиран преди година, Община Габрово си постави за цел да подобри качеството на административното обслужване на гражданите и бизнеса в областите кадастър, устройство на територията и общинска собственост, подчертават от общинската администрация. Чрез въвеждането на геoбазирана информационна система се дава възможност да се оптимизира управлението на информацията и нейното адекватно разпространение по електронен път, като съвременен метод за вземане на информирани управленски и оперативни решения. Геобазираната информационна система обхваща с наличните данни територията на град Габрово и община Габрово, но може да обработва и съхранява данни за географски неограничен обхват.
Тази година Световният ден ще се проведе под патронажа на министъра по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев. На събитието ще присъстват още министър Нона Караджова, кметове и ръководители на държавни и частни организации.