Наредбата за тютюнопушенето ще доведе до стрес за бизнеса, смята собственик на заведение
Наредбата за тютюнопушенето ще доведе до стрес за бизнеса, смята собственик на заведение / Дарик Габрово, архив
Наредбата за тютюнопушенето ще доведе до стрес за бизнеса, смята собственик на заведение
34358
Наредбата за тютюнопушенето ще доведе до стрес за бизнеса, смята собственик на заведение
  • Наредбата за тютюнопушенето ще доведе до стрес за бизнеса, смята собственик на заведение

 

"Има десетки дни, в които никой не влиза в залата, която съм обособил за непушачи". Това казва собственикът на заведение в Габрово Ивелин Бърдаров. Според него голяма част от хората, които посещават заведенията пушат, а непушачите от солидарност предпочитат залите за пушачи. Той смята, че приетата наредба за тютюнопушенето в закрити помещения ще доведе до стрес за бизнеса, защото собствениците ще имат нужда от средства, за да успеят да приведат заведенията си в съответствие с новите изисквания.

Въпреки сериозните глоби, Бърдаров казва, че контролът ще бъде строг само в началото и много скоро всичко ще си бъде по старому, както е било с всички наредби досега. Той добавя, че много от собствениците на малки заведения ще решат в тях изцяло да се пуши, за да не загубят клиентите си.

По- голямата част от габровци смятат, че трябва да има разделение на местата за пушачи и непушачи. Те казват още, че ще спазват наредбата и ще пушат само в определените за целта помещения.

Според наредбата пушенето на закрити обществени места ще се допуска, ако обособените помещения за тази цел са изолирани с въздухонепроницаеми стени и плътно затварящи се врати.

На местата за пушачи трябва да има и специални табели, които да показват, че са помещения за пушачи, както и че влизането на непълнолетни в тях е забранено.

Санкциите за нарушителите са регламентирани в Закона за здравето.  Глобите за едноличните търговци са от 300 до 1500 лв., а за юридически лица от 500 до 10 000 лв. Със санкция от 50 до 300 лв. се наказват физическите лица.

 

Добави ни в предпочитани източници в Google