Ден на отворени врати ще проведе Добричкият окръжен съд. С тази инициатива институцията отбелязва ежегодно Деня на Българската Конституция и професионалния празник на юриста - 16 април.
От Окръжния съд канят гражданите да се запознаят с организацията на работа му. Желаещите ще посетят Информационния център, съдебните деловодства, съдебните зали, обучителния център. Те могат да се срещнат с председателя на съда и да се информират за структурата на съдебната система и конкретно на работата на Добричкия окръжен съд. Недопустимо е обаче да бъдат обсъждани конкретни дела, нито да получават съвети за решаване на техни проблеми, уточняват от пресслужбата на съдилището.
За първи път в рамките на Деня на отворени врати тази година ще се проведе възстановка на съдебен процес в Добричкия окръжен съд. 18 ученици от 10 А клас на Професионалната гимназия по туризъм „П. К. Яворов" ще представят съдебно заседание и ще произнесат присъда по наказателно дело за наркотици. Процесът се е състоял реално, приключил е с влязла в сила присъда, но всички имена и лични данни са коригирани.
Става въпрос за двама осъдени. Единият от подсъдимите е получил наказание от година и половина затвор за притежание на 1,30 грама хероин на стойност 91 лева. Другият е осъден условно на 1 година и 6 месеца условно за 0,28 гр. хероин за 14 лева. По време на възстановката учениците ще влязат в ролите на подсъдимите, техните адвокати и прокурора по делото. Съдията, двамата съдебни заседатели, вещото лице и четиримата охранители също ще бъдат гимназисти.
„Целта на възстановката е младите хора да се запознаят с конкретните последствия от наркоманията като противообществено явление и като престъпление, което законът санкционира. По този начин им показваме отвътре работата на съдебната система", каза председателят на Добричкия окръжен съд Енчо Енчев. Всеки от участниците във възстановката ще получи „Конституцията на Република България".
В 16 ч. в Обучителната зала на Добричкия окръжен съд ще се проведе работна среща на тема „Проблемите на съдебната защита". В нея ще участват председателят на Националното бюро „Правна помощ" в София Вася Илиева и съдиите от Добричкия окръжен и Районен съд, прокурори, представители на органите на досъдебното производство. Организатор на дискусията е Добричката адвокатска колегия, а домакин - Добричкият окръжен съд.