Паднали парчета мазилка и замазка от терасите на блок „Свобода” вдигнаха на крак общински служители и пожарникари в Добрич. Няма пострадали при инцидента. Сигналът за произшествието е подаден тази сутрин на телефон 112. Предприети са незабавни действия за обезопасяване на района и е направена организация за премахване на опасните парчета мазилка от служители на общинското предприятие „Устойчиви дейности и проекти” и Областно управление „Пожарна безопасност и защита на населението” група „Спасителни дейности”.
Към 15.00 часа този следобед опасните парчета са били отстранени, информираха от община Добрич. От там припомнят, че поддръжката на терасите на блок „Свобода” е задължение на самите собственици. От кметството са издавали многократно предписания за премахване на опасните мазилки по фасадите и балконите на блокове 1 и 2 на площад „Свобода”. От седемте входа на двата блока, са регистрирани шест по Закона за управление на етажната собственост.
Съгласно разпоредбите на Закона за устройство на територията (ЗУТ), собствениците на обекти са длъжни да ги поддържат в добро техническо състояние, а при възникнали обстоятелства, застрашаващи обекта с увреждане или разрушаване е необходимо да предприемат незабавни мерки за тяхното предотвратяване и възстановяване и да уведомят общината.
Предстои Община Добрич да издаде заповеди, с които собствениците на жилища ще бъдат задължени да извършват неотложни ремонтни дейности по южната фасада.