Изложба под наслов „Посланията на паметта. Иван Кършовски - между сабята и перото” се открива от 11.00 часа в зала „Възраждане” на Художествената галерия. Организатори са община Добрич, РИМ – Добрич и Музей на Възраждането „Иларион Макариополски” – град
Елена.
Иван Кършовски е една от емблематичните фигури на Българското възраждане. Той е просветител, участник в борбата за самостоятелна българска църква, виден революционер и един от строителите на съвременна България. Роден е през 1839 г. в град Елена. Бил е четник при войводата Панайот Хитов, съратник на Васил Левски, а след Освобождението участник в Учредителното и I Велико Народно събрание, учредител на Българското книжовно дружество, прераснало вБългарска академия на науките. Участва в Първата и Втората български легии и е сред основателите на БРЦК през 1869 г. Изключително ерудирана личност и истински полиглот.
Владее 7 чужди езика: турски, гръцки, руски, сръбски, румънски, немски, френски и прави преводи. Редактира и издава на румънски език вестниците „Вултурул“ („Орел“) (1876) и „Индепенденца национала“ („Национална независимост“) (1877).
След Освобождението от османско иго Иван Кършовски е съдия и адвокат. Член на Либералната партия. От 1881 г. живее със семейството си в София, където е адвокат и се занимава с журналистическа дейност. Редактор е на вестниците „Струма“ (1889), „Вардар“ (1889-1891), “Юнак” (1898-1900). Същевременно сътрудничи на българския и румънския периодичен печат. Издава книгите: „Нова българска Света гора. Бузлуджа” (1898), „Неразбранщина” (1899), „Румъно-българско скарвание и истинските му причини” (кн. 1-3, 1900). Умира в София на 1 март 1914 г.