Специалисти от Регионален исторически музей - Добрич проведоха експедиция из Северна Добруджа с цел документиране на състоянието на българското културно-историческо наследство на територията на Румъния. Директорът на музея Костадин Костадинов и специалистът Радослав Симеонов, съвместно с кметовете на селата Изворово, Дъбовик и Пчеларово, както и директорът на Исторически музей - Генерал Тошево Цветелина Христова, са посетили 25 селища в областите Констанца и Тулча. В Северна Добруджа има стотици родни паметници, които се рушат, защото румънците не ги стопанисват, понеже не са техни, а българската страна нехае, каза Костадинов. Добрите примери за грижа са единици, подчерта той.
Направени са десетки фотоси със значими паметници и обекти. Такива експедиции се правят в региона по два-три пъти в годината. Сега идеята е да се сложи началото на опис и картотекиране на тези реликви - църкви, манастири, войнишки паметници, паметни плочи, къщи на герои и др. С това вече се е заел Радослав Симеонов, но идеята на музейните специалисти е за ценностите да се грижи българската държава.
След огледа, вече са разписани три спешни мерки, които трябва да се вземат за паметници в Северна Добруджа. Едната е укрепване на паметник в Аджи гьол, за което започват разговори с няколко фондации. Площта му е 300 кв.метра. Нужно е, според историците, да се направи и паметна плоча на български език на родната къща на Димитър Дончев-Доктора, виден деец на Добруджанската революционна организация, работил за освобождението от румънска власт. Сега на къщата има плоча на румънски език. Домът се намира в село Добромир и е на 5 км от главния път от КПП Северняк, който ще бъде отворен скоро. Третата спешна задача е издаването на албум в навечерието на 100-годишнината от Добричката епопея, с непубликувани картички от периода на Първата световна война.
Северна Добруджа е пълна с места, които всеки българин задължително трябва да посети, казаха историците. Те искат да издадат пътеводител с описание на тези места, сред които са къщата на Стефан Караджа в Тулча, българската църква в същия град, манастирите в Кокош и Мурфатлар, Онгъла и Аспаруховият вал, който се намира до канала Черна вода-Констанца, близо до магистралата за Букурещ, и др.
Църквата в село Еникьой, където наскоро бе поставена паметна плоча на Васил Левски, който за кратко е пял в нея. В момента има и акция за спасяване на иконите от храма, дело на Захария Цанюв и неговите синове. Църквата вече не се ползва и е заключена.
Църквата в Тулча от 19 век е много добре запазена, с позлатен иконостас, какъвто има само в Рилския манастир и манастира "Зограф" на Атон; с колони от червен порфир от Италия. Повечето икони са на Станислав Доспевски.
Пример за добре поддържано военно гробище в Мирча вода, където има погребани и български войници, сред които майор Векилски.
Къщата на Димитър Дончев-Доктора в село Добромир.
Манастир Кокош
Манастирът в Мурфатлар, който е покрит, но има много влага и се руши. Виждат се издълбаните в камъка обиталища, изградена е дървена пътека за преминаване между трите нива. По стените има уникални надписи на един език, но с три писмени системи - рунна, глаголическа и кирилска. Всичко е реставрирано 70-те години, но вече е в окаяно състояние.