Астрофизици от САЩ, Великобритания и Израел откриха необичайна система, в която екзопланети са изключително близо до звездата си, съобщи Лента.
Пет екзопланети кръжат около звездата Kepler-80 с орбитален период 1, 3, 4, 7 и 9 земни денонощия. Всички те се намират 150 пъти по-близо до звездата си в сравнение с разстоянието между Земята и Слънцето. Освен това са изключително близо една до друга.
Откриха планета-джудже отвъд Нептун (СНИМКИ/ВИДЕО)
Четирите външни планети са 4-6 пъти по-масивни от Земята, а най-близките до Kepler-80 небесни тела са близо два пъти по-големи от останалите и са с огромни водородно-хелиеви атмосфери.
Четирите външни планети са в орбитален резонанс една с друга. Всяка от тях се връща в изходна позиция на всеки 27 денонощия.
Системата Kepler-80 се намира на разстояние 1100 светлинни години от Земята, в съзвездието Лебед. Звездата е оранжево джудже, което е с 1,5 пъти по-малки размери от тези на Слънцето.
Ново откритие показа как космосът създава много илюзии (СНИМКИ)
Екзопланетите бяха открити през 2012 г. с помощта на космическия телескоп "Кеплер". Сега учените потвърдиха необичайния характер на системата и уточниха орбиталните й характеристики.
Резултатите от изследването са публикувани в Astronomical Journal.
Източник: БТА