Космическите лъчи увеличават рисковете за здравето на астронавтите от мисиите Аполо
Космическите лъчи увеличават рисковете за здравето на астронавтите от мисиите Аполо / Thinkstock/Getty Images

Астронавтите от мисиите "Аполо", които стъпиха на Луната, са с 5 пъти голям риск от смърт вследствие на сърдечни болести в сравнение с астронавтите, летели на борда на совалки, заявиха американски учени, цитирани от Ройтерс. Като причина за това се сочи космическата радиация отвъд магнитното поле на Земята.

Изследване на учени от университета на Флорида и НАСА установило, че трима астронавти от мисиите "Аполо", включително Нийл Армстронг - първият човек, стъпил на Луната, т.е. 43 на сто от участниците са умрели от сърдечносъдови болести. Откритието може да е от ползва при бъдещи пътувания на хора на далечни разстояния в космоса.

Неразгаданите мистерии: Аномалията над южния Атлантик

Изследването е първото, фокусирало вниманието върху смъртността сред астронавти от мисиите "Аполо" - единствените хора, пътували на толкова големи разстояния от Земята.

Констатирано бе, че най-голямата заплаха за здравето на астронавтите от мисиите "Аполо" е свързана с космическите лъчи, които са по-често срещани и по-силни извън магнитния "мехур", обграждащ нашата планета.

От НАСА оспориха резултатите, като заявиха, че е рано да се правят заключения за ефекта от космическите лъчи върху астронавтите от мисиите "Аполо", тъй като данните са ограничени.

Резултатите от изследването могат да бъдат от полза за САЩ и други държави, както и за частни компания, като "Спейс Екс" на Илон Мъск, които планират мисии до Марс и други дестинации отвъд Земята.

Какво е обяснението за "музиката", чута от астронавтите на Аполо 10?

Учените изследвали данни за смъртността сред 42-ма летели в космоса астронавти, включително 7 от мисиите "Аполо", и сред други 35-ма астронавти, които не са пътували в космоса.

Оказало се, че сред астронавтите от мисиите "Аполо" смъртността вследствие на сърдечносъдови болести е 5 пъти по-голяма, отколкото сред онези, които никога не са били в космоса или са летели на борда на совалки, орбитирали на височина няколкостотин км от Земята.

Резултатите от изследването са публикувани в Scientific Reports.

Източник: БТА