Астрономи откриха екзопланета, която е като сестра близначка на Уран, съобщи Сайънс дейли. До откриването й Уран и Нептун бяха смятани за единствените "ледени гиганти" в Млечния път.
Повечето планети са или скалисти и солидни като Земята, или съставени изцяло от газ като Сатурн и Юпитер. Уран има по малко и от едното, и от другото - газообразен външен слой и ядро от скали и лед.
Новооткритата екзопланета е на разстояние около 25 000 светлинни години от Земята, така че астрономите не могат да я изследват отблизо. Всъщност те я наблюдавали с помощта на технология, известна като гравитационна микролеща.
Изследването е извършено от международен екип под ръководството на Радек Полески от университета на Охайо. Уран и Нептун са съставени предимно от водород и хелий, но и двете планети съдържат големи количества метан, на който се дължи синкавият им цвят. Като се има предвид, че новооткритата планета е много отдалечена, учените не могат да кажат нищо категорично за състава й. Разстоянието между нея и звездата й обаче навежда на мисълта, че става въпрос за аналог на Уран. Орбитата й също напомня тази на Уран.
Новооткритата планета води турбулентен живот. Тя орбитира около звезда в бинарна система. Другата звезда обаче е достатъчно близо, за да смущава орбитата й.
"Откритието може да допринесе за разкриване на загадката около произхода на т.нар. ледени гиганти в Слънчевата система. Никой не знае със сигурност защо Уран и Нептун се намират в покрайнините на Слънчевата система при положение, че моделите ни навеждат на мисълта, че би трябвало да са се формирали по-близо до Слънцето. Една от хипотезите е, че са се формирали по-близо, но са били изтласкани от Юпитер и Сатурн и са се отдалечили. Може би съществуването на тази подобна на Уран планета е свързано с намеса на втората звезда. Може би е нужно някакъв вид изтласкване, за да се създадат планети, подобни на Уран и Нептун", заяви проф. Андрю Гулд от университета.
Резултатите от изследването са публикувани в Astrophysical Journal.
Източник: БТА