Единият от пилотите на сваления над Иран американски изтребител Ф-15Е е бил спасен от военновъздушните сили на САЩ, съобщи „Си Би Ес Нюз“, като се позова на двама американски официални представители.

Иран обяви награда за залавянето на катапултиралия американски пилот

Това е първият известен инцидент от този род от началото на войната преди близо пет седмици.

Пентагонът и Централното командване на САЩ не отговориха на исканията за коментар, посочва агенцията.

Вероятността американските пилоти да са живи и да се укриват в Иран повишава зaлога за САЩ в конфликт, за който правителството се бори да спечели подкрепата на американското население според социологическите проучвания.

Това представлява и предизвикателство за американската армия, която се сблъсква с двойната задача да се опита да спаси живота на евентуални оцелели членове на екипажа и да защити всеки, който участва в рисковани спасителни мисии.

Ирански официални лица призоваха цивилните да бъдат нащрек за оцелели и заляха социалните мрежи със снимки, за които твърдят, че показват останки от самолета.

Губернаторът на провинция Кохгилуе и Бойер-Ахмад заяви, че всеки, който залови или убие членовете на екипажа, "ще бъде специално похвален", съобщи агенция ИСНА.

Това стана след заплахите на американския президент Доналд Тръмп да бомбардира страната и да я върне в "каменната ера", включително да атакува енергийната инфраструктура и обезсоляващите морска вода инсталации на Иран, докато оказва натиск върху  Техеран да сложи край на войната при американски условия.

Досега 13 американски военнослужещи са загинали в конфликта, а над 300 са ранени според Централното командване на САЩ. Нито един американски войник не е бил взет в плен от Иран, отбелязва Ройтерс.

Докато Тръмп многократно се е опитвал да представи иранската армия като победена, Ройтерс съобщи за данни на американското разузнаване, показващи, че Иран запазва значителен потенциал от ракети и дронове.

Към миналата седмица САЩ можеха да установят със сигурност, че са унищожили около една трета от ракетния арсенал на Техеран. Състоянието на още около една трета беше по-неясно, но бомбардировките вероятно са повредили, унищожили или заровили тези ракети в подземни тунели и бункери, посочват източници на Ройтерс.

Сваленият по време на бойна мисия над територията на Иран изтребител на въоръжените сили на САЩ е бил двуместен Ф-15E, съобщи телевизия Си Би Ес Нюз.

Тази информация му е била потвърдена от американски официални лица. Според неговата информация в централните и югозападните райони на Иран са забелязани летящи на малка височина самолет C-130 и два хеликоптера Ю Ейч-60 "Блек Хок", които вероятно провеждат спасителна мисия.

Владимир Арангелов/БТА