Новият украински президент Петро Порошенко се надява Русия да бъде наказана за "трагедията", сполетяла неговата страна тази година. Но въпреки анексирането на един украински регион и поощряването на бунт в други два, той каза в интервю за американското списание "Тайм", че Украйна няма как да скъса отношенията с Кремъл и трябва да търси разбирателство с Русия. Интервюто - първото на Порошенко като президент - е публикувано днес на сайта на списанието.
"Може би някои украинци биха предпочели да имаме за съсед Швеция или Канада , но наш съсед е Русия. Затова не можем да имаме твърда сигурност без диалог и разбирателство с Русия", подчертава президентът. Той посочва, че още през първия ден на поста си е имал маратонски разговор с руския посланик в Киев Михаил Зурабов.
Позициите на двете страни си остават твърде отдалечени една от друга, но Порошенко запазва "предпазлив оптимизъм" за възможността да бъдат възстановени нормалните отношения с Москва.
Но какъвто и напредък да бъде постигнат към прекратяване на огъня между украинските въоръжени сили и проруските бунтовници в Донецка и Луганска област, Порошенко няма намерение "да прави мили очи" на Путин. "Честно казано, аз не се интересувам какво гражданинът Путин мисли за моята страна". Ако той подлага на съмнение правото на Украйна да съществува в сегашните си граници, най-добрият начин да го убедим в противното е да изградим мощна армия и добре функционираща икономика, отбелязва Порошенко.
За да укрепи позициите си като силна, икономически развита и единна държава, Украйна се нуждае от всестранна подкрепа от страна на Запада, включително и военна, подчертава новият президент. "Тази помощ може да има най-различни форми - от предоставяне на разузнавателни данни до военни технологии, от затваряне на нашето въздушно пространство до въвеждането на морска блокада" (в случай на външно нападение), казва Порошенко.
Той съобщава, че е обсъдил такива варианти на взаимодействие в разговора си с президента на САЩ Барак Обама миналата седмица, повдигнал е тези въпроси и в разговора си с вицепрезидента Джо Байдън, който бе в Киев на церемонията по встъпване в длъжност на украинския президент през уикенда. Той обаче признава, че никоя западна държава досега не се е съгласила да даде някакви гаранции за сигурност на Украйна, нито да поеме твърд ангажимент за преразглеждане на т.нар. Будапещенски меморандум - споразумението между САЩ, Русия и Великобритания от 1994 г., което трябваше да гарантира териториалната цялост на Украйна.
С анексирането на Крим през март Русия наруши това споразумение, което е убедило Порошенко, че дори и Съветът за сигурност на ООН вече не е в състояние да предотврати конфликт между великите сили, което "показва, че старата система вече не работи".
Порошенко си поставя скромни цели. Освен спиране на кръвопролитието в Източна Украйна, той би желал Русия да предложи нов "модел на поведение, модел на гаранции", които да позволят да се върне някакво усещане за стабилност, но засега не вижда такава възможност, подчертава сп. "Тайм".
Източник: БТА