Президентът Реджеп Ердоган ще получи едва 36,5% от гласовете на избирателите ако изборите са днес, сочи последното социологическо проучване, пише БГНЕС, позовавайки се на вестник "Джумхуриет". Проучването е направено от Центъра за изследвания на обществените нагласи "Евразия" в периода 9-17 ноември с жителите на 30 провинции.
В резултат на изборите от 10 август 2014 г. Ердоган стана държавен глава с 52% подкрепа.
Какво следва за България, ако Ердоган оспори Лозанския договор
На въпроса "Желаете ли Турция да стане член на ЕС" 58% от анкетираните са отговорили положително, 42% обаче не искат това. Доверието в съдебната система е почти нулево - 97,1% категорично не вярват в правораздаването срещу 2,9% разчитащи на него.
Драстична е ситуацията и по отношение на медиите в контекста на натиска върху тях от страна на властите и много арести на журналисти - 95% от запитаните твърдят, че вече не вярват в тях. Ако днес се провеждат избори за парламент, управляващата Партия на справедливостта и развитието ще спечели 45,59% от гласовете, основната опозиционна Народно-републиканска партия - 30,34%, Партията на националното действие, подкрепяща правителството - 11,21%, а прокюрдската Демократична партия на народите - 11,36%.
Турция е вече друга. Неевропейска
Според резултатите от анкетата 39% смятат правителството и президента Ердоган за отговорни за опита за преврат от 15 юли, но 72% са категорични, че организацията ФЕТО на проповедника в Пенсилвания Фетхуллах Гюлен стои зад него.
Има ли членове на ФЕТО в редиците на управляващата партия - 56,2% смятат, че има министри и депутати, свързани с групировката, обявена за терористична. Според 74,4% кюрдският въпрос трябва да бъде решен по пътя на диалога, но не с военни методи и намеса.