Започват тържествата за Деня на Храбростта
Започват тържествата за Деня на Храбростта / снимки: Sofia Photo Agency, архив

Тържествата по повод Деня на храбростта и празник на Българската армия - 6 май, в София ще започнат с церемонията-спектакъл „Искри”, в която участват военнослужещи от Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър, съобщиха от Министерството на отбраната.

Столичани и гостите на София ще могат да наблюдават спектакъла на 4 май от 20.40 ч. на площад „Княз Александър I”. Празничен концерт за участниците в парада, за военнослужещите и цивилните служители от Софийския гарнизон и техните семейства ще се състои от 19.30 ч. на 5 май в НДК. В програмата са включени изпълнения на Гвардейския представителен духов оркестър и на солисти от Представителния ансамбъл на Въоръжените сили на България.

В навечерието на празника от 21.00 ч. в София ще има тържествена илюминация.

На 6 май в 9.00 ч. пред паметника на Незнайния воин в София ще започне празничен водосвет на бойните знамена и знамената-светини, който ще бъде отслужен от патриарх Неофит. Ще бъдат поднесени венци и цветя в памет на загиналите български воини. Военният парад ще започне в 10.00 ч. на пл. „Княз Александър I” в София. В него ще участват над 500 военнослужещи от Българската армия. В седем представителни блока ще преминат военнослужещите от Военната академия „Г.С. Раковски”, Националната гвардейска част, участниците в мисии и операции по поддържане на мира, военнослужещите от Сухопътните войски, Военновъздушните, Военноморските сили и Съвместното командване на силите.

В парада ще участват Гвардейският представителен духов оркестър и знаменен взвод на Националната гвардейска част със знамената-светини - Самарското знаме, знаме на Стиляна Параскевова, знаме на 23-ти пехотен Шипченски полк, знаме на 1-ви конен полк, знаме на 15-ти Ломски полк, знаме на 13-ти Рилски полк, знаме на 24-ти Черноморски полк, знаме на 25-ти Драгомански полк. Командващ парада ще бъде командирът на ВВС генерал-майор Константин Попов.

В 12.00 ч. ще бъде извършена тържествена смяна на караула пред Президентството.

Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Росен Плевнелиев ще присъства на водосвета на бойните знамена и знамената-светини на Българската армия на 6 май - Деня на храбростта и празник на армията. Държавният глава ще положи
венец на Паметника на Незнайния воин в София.

По-късно президентът ще приеме военния парад на представителните части на Българската армия по повод празника.

Денят на Храбростта и празник на Българската армия ще бъде отбелязан и във Варна, Бургас, Стара Загора, Пловдив, Карлово, Плевен, Ямбол, Асеновград, Айтос, Горна Оряховица, Русе. Военнослужещи ще поднесат венци и цветя в памет на загиналите български воини. Представители на МО ще участват в църковно-военен ритуал по отбелязване на Деня на храбростта и празник на Българската армия на военното гробище в с.Ново село, Струмишко, Република Македония.

Националният военноисторически музей на 6 май ще представи изложбата „Измерения на храбростта” и по традиция ще обяви „Ден на отворените врати” за жителите и гостите на София.