Португалският кинорежисьор Мануел де Оливейра почина на 106-годишна възраст, заяви продуцентът Луиш Урбану, като цитира семейството му, предаде Франс прес.
Де Оливейра бе доайен сред режисьорите, които на преклонна възраст продължават да заснемат филми. От излизането на първия му филм по екраните през 1931 година., през епохата на нямото кино, той е заснел над 50 пълнометражни игрални и документални филма.
Роден е на 11 декември 1908 година в Порто в северната част на страната в семейство на индустриалец, който е фен на киното. Де Оливейра дебютира на 20-годишна възраст в киното като статист в ням филм. През 1931 г. заснема първия си документален филм "Работи по река Дуро", който също е ням и е посветен на работници по минаващата през родния му град река.
Участва като актьор в първия филм на португалски език "Песента на Лисабон" от 1933 г. Интересува го обаче преди всичко режисурата и след като заснема няколко документални ленти, дебютира като режисьор в игралното кино с филма "Аники Бобо", който е заснет през 1942 г. и описва историята на деца в квартал в Порто. Политическият контекст и липсата на инфраструктура по време на диктатурата на Салазар го отдалечават временно от киното и вторият му игрален филм "Мистерията на пролетта" излиза по екраните едва през 1963 г.
По-късно заснема тетралогия, посветена на любовта, а от 1985 г. заснема всяка година по един филм.
Сред по-известните му филми са "Божествена комедия" (1991), "Христофор Колумб, енигмата" (2007), "Странният случай с Анжелика" (2010).
Източник: БТА