Диетата с ниско съдържание на белтъчини и с високо съдържание на въглехидрати влияе толкова добре на метаболизма, колкото и ограничаването на висококалорийните храни, но се понася по-леко, установиха австралийски учени, цитирани от агенция ТАСС.
"Ние сравнихме обмяната на веществата при опитни мишки на краткосрочна диета с ограничена калоричност и при диетата с ниски съдържания на белтъчини и високи съдържания на въглехидрати. Животните можеха да ядат, колкото си искат. Резултатите от опитите показаха, че могат да се балансират хранителните вещества така, че да се направи храната по-полезна за обмяната на веществата, без да е необходимо да се "ореже" калоричността на храната с 40 на сто", заяви ръководителят на изследването Стивън Симпсън от университета в Сидни.
Известно е, че снижаването на калоричността на приеманата храна с 40 на сто понижава нивото на холестерина в кръвта и подобрява реакцията на организма към инсулина. По този начин се възпрепятства развитието на диабет. Но да се издържи на такава диета се оказва доста трудно.
Симпсън и неговите колеги подложили опитните мишки на три диети с различни съотношения на белтъчини и въглехидрати. На нискобелтъчна (с 5-процентно съдържание в порциите), на среднобелтъчна (33 процента) и на високобелтъчна (60 процента).
Една част от мишките можели да се хранят на воля, а друга част били захранвани с нискокалорична храна. Тестовете продължили 8 седмици. Мишките, които имали неограничен достъп до храни с високо съдържание на въглехидрати, усилено изразходвали енергията си. Телесната им температура се повишила, вследствие на което в края на експериментите телесната им маса била сходна с тази на мишките с ограничено хранене.
Източник: БТА