/ iStock/Getty Images
Кафето е невероятно. Миризмата е опияняваща. Вкусът на първата глътка е сензационен. Кофеинът в повечето случаи е необходим. Бихте ли си представили живота без него? Кафето е най-популярната и обичана напитка в света. Тя присъства в множество коктейли, топли и студени напитки и се консумира навсякъде по света. Съществуват много любопитни факти, които вероятно не знаете за ароматното, ободряващо кафе.

yes Хората смятат, че думата „кафе“ е влязла в английския език някъде през XVI век. Очевидно е заимствана от италианската дума „кафе“, която идва от холандската дума „кофи“, взета от османското турско „кахве“, произлизаща от арабското „qahwah“.

yes Кафените зърна всъщност са семена от череши. Кафето идва от цъфтящо храстовидно растение, което отглежда череши. След като узреят, те се берат, обработват и изсушават. Вкусът зависи от района на отглеждане, климата и други фактори, но общият консенсус е, че семената са сладки като мед.

yes До края на XV век кафенетата са навсякъде в Константинопол (съвременен Истанбул). Напитката е станала част от турската култура, такава че според легендата е създаден закон, който дава на всяка жена правомощия да се разведе със съпруга си, ако той пренебрегне да й осигури адекватно количество кафе.

yes Колкото по-леко е зрънцето кафе, толкова повече кофеин има.

yes Опасност за живота от предозиране с кофеин е изключително рядко явление, но не е невъзможно. Повече кафе може да доведе до мигрена, повишен сърдечен ритъм, мускулен тремор и гадене.

yes Бах написал произведение за кафето. Около 1735 г. Йохан Себастиан Бах писал "Кафената кантата". В песента дуетът на баща и дъщеря спори как тя пие твърде много кафе и затова няма любовник. В песента се пее как момичето казва на потенциалните ухажори, че трябва да я оставят да пие кафе, ако искат да се оженят за нея.

yes Бразилия е най-големият производител на кафе в света повече от 150 години. Данните показват, че страната е отговорна за една трета от производството на кафе в света. Виетнам произвежда около половината, следван от Колумбия и Индонезия.

yes Кафето вдъхнови първата уеб камера в света. През 1991 г. изследователите от университета в Кеймбридж в Англия поставиха камера, която подава снимки на кафе машина в „Троянската стая“, така че служителите да виждат дали съда е пълен или не.

yes В края на 1600 г. мъжете в Лондон използват кафенето като място за събиране, за да пишат и да говорят за политика. Очевидно това подразнило много от жените им, които написали брошура „Петицията на жените срещу кафе“ - или както те обичали да казват, „новомодна, гнусна, езическа течност, наречена кафе“.

yes Средният американец харчи около 1400 долара за кафе всяка година, според проучване от 2019 г.

yes Ню Йорк разполага с най-много кафенета в САЩ на глава от населението.

За още любопитни новини и снимки харесайте страницата на Dariknews.bg във Facebook тук
БГНЕС