През последните няколко години името на Държавния резерв беше споменавано от медиите основно около делата за безстопанственост, водени срещу не един от председателите на тази държавна агенция и скандалите, свързани със сделките за горива за резерва. Ръководството на тази институция се оказа доста проветриво място, след като месеци наред темата за източването на държавния резерв не излизаше от новините.
От района на Капитан Андреево финансовият министър Симеон Дянков обяви намерението си следващата седмица да внесе в правителството проект за закриване на Държавния резерв. Новината изненада не само медиите, но и самият председател на Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" Станимир Пеев.
Дянков обясни намерението си да закрие Държавния резерв с аргумента, че "това е една структура с доказана неефективност и закриването й ще спести 80-90 млн. лв. годишно на държавата, а в момента в резерва работят около 600 души". Опитахме да разберем какво точно означава "закриването" на тази институция.
От финансовото министерство уточниха за Дарик единствено, че става въпрос за закриване на агенцията и прехвърлянето на управлението на запасите към съответни ресорни министерства. Иначе казано, по пътя на логиката, запасите от нефтопродукти биха преминали към икономическото министерство, военното министерство ще се грижи за онази част от запасите, които са свързани с нуждите при военни конфликти, а Гражданска защита би трябвало да отговаря за запасите при бедствия. Всичко това обаче е в сферата на догадките, докато не стане ясен точният текст на проекта, който министър Дянков обяви, че внася следващата седмица.
Защото и настоящият председател на Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" Станимир Пеев не знаеше нищо за предстоящо закриване. "За първи път го чувам това нещо и нямам никакво обяснение. Не зная никакви подробности", каза Пеев. По думите му няма яснота как с подобно стъпка биха се спестили 80-90 млн. лева годишно на държавата, както обяви по-рано министър Симеон Дянков, при положение, че бюджетът на агенцията бил между 50 и 70 млн. лева годишно. За следващата година бил заложен бюджет от 45 млн. лева. Тези 600 човека, дори и да се освободят, техните заплати са някъде около 4 млн. лева, каза още Станимир Пеев на въпрос на Дарик. По думите му, ако идеята е дейността на агенцията да се разсредоточи по други ведомства, разходите биха се вдигнали.
Държавната агенция организира и контролира създаването, съхраняването, опресняването, отчитането и опазването на държавните резерви и военновременните запаси. В държавния резерв се съхраняват основни запаси от горива, хранителни стоки, химикали, метали, резервни части, дървен материал и хартия, лекарства, болнично, санитарно имущество и апаратура.
Потърсихме и бившия председател на Държавния резерв в периода 2005-2006 година ген. Димитър Димитров. Тази година той беше оправдан от Софийския апелативен съд по делата срещу него за причинени вреди на държавата от сключени сделки с горива тъкмо за резерва. Според него е абсурдно просто да се обявява закриване на Държавния резерв.
Всяка реорганизация и преместване на дейности струва пари на бюджета, така че предстои да разберем откъде точно ще бъдат спестени средства, ако наистина Държавният резерв се пръсне като управление в няколко министерства.
Вероятно финансовият министър Симеон Дянков ще представи разчети откъде ще дойде планираното от него спестяване на 80-90 млн. лева годишно, особено на фона на заложения бюджет на Държавния резерв за догодина, който е свит до 45 млн. лева.