Емануил Йорданов: Да, има ли разрешение на съд за този запис, защото в противния случай, ако тези неща не съществуват, това означава, че той може да доведе някой човек, който снима на сватбите с любителска видеокамера или да си прати главния секретар с джиесема, който вече има опит в тази насока.
Водещ: БНД, Владимир Дончев.
Владимир Дончев: Аз смятам, че министърът се огелпи много в обясненията си за тази среща.
Водещ: Се какво?
Владимир Дончев: Огелпи много, обърка се.
Водещ: Това е пловдивски израз.
Владимир Дончев: Да, това е пловдивски израз. Това е, когато използваш различни неадекватни обяснения за своите постъпки.
Водещ: Това е дума, само да вметна, ние имаме една класация за дума на седмицата, на месеца и на годината. Ще я включим – огелпи. Ще предам на колегите.
Владимир Дончев: Ами, може би ще обогати малко речника на политиците.
Водещ: Огелпил се министър.
Владимир Дончев: Но това е действително така. Обясненията му бяха доста несвързани, неадекватни. Той не ни обясни защо е била срещата и каква е била целта. Твърдеше, че всичко било документирано и записано, но ... , тоест записите не са останали, тоест били са унищожени. Тоест нищо налице няма. Не ни обясни също, нещо, което е много интересно, защо малко след тази среща шефът на ДОИ е уволнен – Огнян Атанасов. Това е също много интересен въпрос. И комисията, ако не постигне някакъв резултат, ще се наложи да разпита и Атанасов.
Водещ: Уволненият Атанасов.
Владимир Дончев: Дори само тези неадекватни обяснения са достатъчни за оставката на министъра, за временното му отстраняване. Но достатъчно за това е и нещо друго – разкриването на класифицирана информация пред медиите, защото това го направи министърът, а не ген. Танов и това се вижда по нормален прочит ...
Водещ: И това също ще обсъдим. Само че г-н Гороломов, само да ви задам и въпрос. Защо в БСП обичате Румен Петков повече от Румен Овчаров? Румен Овчаров само като се пусна за него, че има проблеми веднага го отстранихте, а Румен Петков сега започва, че нямало как, ама не можело. Защо не се действа по един и същи начин в една и съща ситуация, в която изпадна партията?
Иван Гороломов: Първо да взема отношение по това, което г-н Дончев каза. На мен ми се струва, че ние се концентрирахме в нашия разговор върху срещата само на Румен Петков. Дайте да видим и малко по-дълбоко в работата на комисията, на вътрешната комисия, която две седмици се занимава с подобни проблеми.
Водещ: Ще видим. Чакайте сега, с Румен Петков да свършим. Вие искате да го претупате. Това е ваш министър.
Иван Гороломов: Ние в БСП, както и всяка една партия не сме се събрали да се обичаме. Дали аз ще обичам повече Румен Петков или Румен Овчаров, това няма никакво значение.
Водещ: Е добре де, обяснете без обич тогава - защо Румен Овчаров го отстранявате, а Румен Петков не го отстранявате?
Иван Гороломов: Въпросът е към министър-председателя, това е негово решение и той е в правото си да решава кадровите въпроси и да предлага на НС.
Водещ: Добре де, вие сте му другари, г-н Гороломов. Вие, като другар на Сергей Станишев, какво бихте го посъветвали?
Иван Гороломов: Аз в началото казах – от всички материали, които сме гледали, лично и аз, считам, че сега няма никаква необходимост от отстраняването на Румен Петков. Знам, че това е гвоздейчето на програмата, но е така. Ясно е, че опозицията ще развива този въпрос колкото се може повече и то е нормално. Особено ГЕРБ имат сериозен интерес от тази тема, моля да ме извини г-н Иванов, но нормално е една партия, която сега се структурира, която си прави структурите. Направете си структурите най-напред, пък тогава говорете за сериозните неща.
Лъчезар Иванов: Ако разрешите, все пак беше намесена политическа партия ГЕРБ.
Водещ: ГЕРБ
Лъчезар Иванов: Полицията партия ГЕРБ, забележете, не ви е виновна на вас и в частност на г-н Румен Петков за организираната среща с Галеви и не ви е виновна политическа партия ГЕРБ за това, че вашето ръководство в МВР е неспособно да се справи с корупционните схеми и с нерегламентираните срещи. И както виждате, колкото повече фокусът на обществото се насочва към МВР, толкова повече факти излизат. Политическа партия ГЕРБ отдавна се е структурирала, г-н Гороломов, и за разлика от много други, ще ви напомня за това, че политическа партия ГЕРБ е на една година и половина, но вече има пет евродепутата и освен това знаете, че спечелихме и местните избори. И искам да кажа нещо, че в момента, водейки разговора, се плъзгаме по как да кажа, по разни сценарии на Студио Х или тук вариантите на сценарии за Емил Боев. Тук имаме нарушение на закона както от страна на г-н Румен Петков, така и от главния секретар, който наруши чл. 24 от правилника и неговото приложение в чл. 32. Аз искам да кажа, че не може в едно ръководство на МВР политическата фигура да се занимава с оперативна, а оперативната фигура да се занимава с политически изказвания и с политически, така, насочености към нашата политическа партия ГЕРБ.
Водещ: Камен Костадинов иска реплика. ДПС.
Камен Костадинов: Аз искам реплика към това, което каза г-н Дончев и това, което беше предложено във вътрешната комисия. Значи, в първата част решението беше прието почти с консенсус, а може би с пълен консенсус – да се изпратят всички материали на прокуратурата за проверка и да бъде направен доклад, с който да се запознаят тримата най-висши ръководители на държавата – шеф на парламент, президент, министър-председател, главен прокурор и ДАНС. Втората част обаче е популистка и тя няма никаква процедурна стойност, където беше призована комисията да вземе решение, с което да поиска отстраняване на министъра. Това е изцяло в прерогативите на министър-председателя. И това е политическа и морална стъпка дали той ще напусне или не. Същевременно обаче в Наказателно-процесуалния кодекс, след като започне разследване, ако се установи, че министърът или който и да е ръководител на дадено ведомство пречи или би могъл да затрудни разследването и обективното разкриване на истината ...
Водещ: ... да поискат отстранение?
Камен Костадинов: Прокуратурата може да поиска налагане на така наречената мярка за процесуална принуда, която съдът да постанови. И понеже всички казват, че вярват на прокуратурата ... /.../оценка на г-н Барозу за реформата в съдебната власт. Г-н Танов изрично каза, че вярва на прокуратурата. Нека да оставим прокурорите да решат дали има нарушение на закона.
Водещ: Дуплика. БНД, Владимир Дончев.
Владимир Дончев: Дупликата ми е всъщност, че прокуратурата не може да дава политическа оценка. Политическата оценка дават политическите сили и обществото и ние искахме да дадем точно тази оценка на министърът. И естествено действията в тази комисия бяха грубо политически, защото беше подтиснато едно решение, между другото, с едно изравнено гласуване, което щеше много да улесни и министър-председателя, и президента, прокуратурата. Защото представете си, ако прокуратурата след няколко дни отстрани министъра, какво ще бъде лицето на България пред ЕС.
Водещ: Чакайте, сега. Да не задълбаваме в тази тема. Вече започвате да се повтаряте, а има още толкова много сюжети. Само да направим едно кратко гласуване. Значи, кой е да си тръгне Румен Петков. Чакайте сега да видим какво правят НДСВ и ДПС.
Станимир Илчев: Това е некоректна ситуационна игра. Нито сме съдии, нито прокурори, нито следователи, нито аз лично имам намерение да и изземвам функциите.
Водещ: Вие сте народни представители.
Станимир Илчев: Г-н Дончев говори за политическите параметри на случая г-н Иванов за законодателните, за нарушение на закон, цитира състави.
Водещ: От политическа гледна точка?
Станимир Илчев: Ние кои сме в момента? Ние,според мен, можем да говорим, да гласуваме, да анализираме и да даваме оценки само като представители на законодателното тяло, само в комисията по вътрешна сигурност.
Водещ: Но нали вие избирате министрите? Нали вие ги освобождавате? Законодателното тяло. Като народен вашето чувство какво е?
Станимир Илчев: Нека да се върнем в конкретния случай. Той не е изчерпан, не са изконсумирани маса подробности. Върху тях се работи в момента. Вие не допускате ли, че оставка на министъра от началото на миналата седмица, примерно, би предотвратила точно тези заседания, на които, между другото, получи трибуна самият г-н Ваньо Танов. И ако беше освободен от ареста Илия Илиев и той щеше да говори. А това стана възможно, точно защото нямаше светкавична оставка, която за заключи врата към случая.
Водещ: Т.е и НДСВ, и ДПС подкрепят засега оставането на Румен Петков?
Камен Костадинов: Аз и снощи го казах, и сега го казвам за вашата аудитория. ДПС на 100 % подкрепя министър-председателя в неговите действия за борба с корупцията, за всичко това, което е, както и за оздравяване на климата в МВР.
Водещ: Ама това е много нюансово така? Не подкрепяте обаче министъра на вътрешните работи. Министъра на вътрешните работи подкрепяте ли?
Камен Костадинов: Министър-председателят е ръководител на екипа. Той ще реши какво да направи-. Ние стоим твърдо зад неговата позиция, каквато и да е тя.
Иван Гороломов: Вижте, вие вчера чухте какво каза министър-председателят. Политически чадър няма да има над никого. Ще се стигне докрай и ще се изясни цялата истина. В този смисъл трябват и някои законодателни инициативи, които трябва да бъдат предприети. Да, има проблем със специалните разузнавателни средства (СРС).
Водещ: Стигаме до този ключов въпрос.
Иван Гороломов: Има напрежение, има страх мога да кажа от подслушване. Има нужда от бърза промяна в Закона за СРС или от нов закон. Има нужда от нов закон за оперативно-издирвателната дейност.
Водещ: Кое е по-страшното? Използването на СРС-та без разрешение и изтичането на информация от тях или разкритията по този начин за връзките на МВР с мафията? Кое е по-голямата....
Иван Гороломов: И едното, и другото е опасно. И нерегламентираното използване на СРС, вие помните в миналото какво се случи. Бяха подслушвани посолства.
Водещ: И разкриването на връзките на МВР с мафията. И то е опасно.
Иван Гороломов: Не, това не е опасно. Никога не е бил подслушван Филчев. Съдът го възстанови не по едно, по няколко дела.
Емануил Йорданов: Г-н Вълчев, вие поставихте много интересен контекст. Когато се приемаше закон за класифицираната информация и програма “Достъп до информация”, имаше едно много интересно предложение. Да не се носи наказателна отговорност за разкриване на класифицирана информация, когато общественият интерес от нейното разкриване е от по-висока степен от обществения интерес, който прикрива информацията. Т.е. когато се разкрива информация, свързана с корупция, т.е когато се разкрива информация за корупция във висши среди на МВР, на правителството, в политиката и т.н., се приема, че разкриването на тази информация е от обществен интерес. Това е базата, на която база трябва да обсъждаме сегашните разкрития.
Водещ: Поставяте точния въпрос. Трябва ли дори да се окаже, че Илия Илиев е изнесъл диска с разговорите на Иванов с, как беше, оперативно интересните лица или заподозрени в извършване на престъпление, трябва ли да бъде наказа за това, че е изнесъл този диск или общественият интерес е толкова по-голям, че трябва да му бъде спестено наказанието?
Иван Гороломов: Когато има голям обществен интерес и той се разминава с обществената уредба, тогава се променя законодателната уредба и се съди по нея. Към този момент имаме регламентирано уреждане на тези отношения със закон. Законът се прилага.
Водещ: Т.е. ако се следва буквата на закона, никога нямаше да разберем ние, че Иванов води тези разговори.
Иван Гороломов: Буквата на закона трябва да се следва, докато законът е в сила. Когато има, пак казвам, разминаване между нормативното уреждане и обществения интерес, то тогава се променя законът и той се прави такъв, какъвто е в обществен интерес.
Водещ: Сега, според вас, Илиев трябва да лежи в затвора за това, че е разкрил, евентуално...
Иван Гороломов: Ако се докаже, ако в закона е записано това, всички са равни през закона. Не може да прелагаме закона, нали, за този го прилагаме, за този не го прилагаме-. Нали затова казваме, че няма недосегаеми.
Водещ: То като продължим тази логика, то пък Иванов няма да лежи в затвора, защото срещу него така е записан...
Иван Гороломов: Това е работа на съда, на прокуратурата, на дознанието, които трябва да изследват всички тези хипотези. Ние сме политици. Ние не сме нито съдии, нито дознатели.
Водещ: И накрая този, който разкрива големия проблем на България, за който говори и Брюксел, и Барозу, той накрая става виновният, а не този, заради който България получава такива шамари от Запада.
Иван Гороломов: Кой е виновен, г-н Вълчев, няма да решат политиците, ще решат органите, на които тома им е работата по Конституция. Нека всеки да си върши в тази държава работата, за която е...
Владимир Дончев,: Има обаче един много остър аспект, за който искам да кажа само за секунда. Ние тук не обсъждаме вината на генерал Илиев, дали той е изнесъл нещо, какво е изнесъл и как това се е случило. Но има нещо много смущаващо. Буквално часове преди ген. Илиев да се яви пред една парламентарна комисия, която действа в закрито съдебно заседание, при мерките и действията на Закона за класифицираната информация, т.е. в едно абсолютно легитимно събиране, на което той може да каже неща, които са класифицирана информация, той беше задържан. И два дни по-късно, нали, съдът го пусна под домашен арест. Това е изключително смущаващо и аз като народен представител не мога да не продължавам да задавам този въпрос. Защо това се случи.
Водещ: ГЕРБ?
Лъчезар Иванов: Аз подкрепям преждеговорищия, че това беше, според мен, едно изключително показно мероприятие, които беше осъществено срещу един български генерал. Видяхте, че от съда не бяха повдигнати точни и конкретни обвинения. И вие тук, г-н водещ, бих искал да кажа, откъде вие знаете, че той е изнесъл...
Водещ: Не, не. Хипотези.
Лъчезар Иванов: Значи, няма хипотези. Говори се с факти и с данни, защото достойнството на един човек и достойнството на един генерал... не могат да бъдат хвърляни хипотези. И аз чисто говоря тук като гражданин. Всеки е невинен до доказване на противното. И когато нямат повдигнато към него обвинение, не може по този начин да се говори. Един от въпросите, които бяха дискутирани, дали това арестуване, което г-н Дончев каза, не беше продиктувано от нещо друго, за да се сплаши всеки един, който се опита да говори. Вие знаете, че в системата на МВР има единоначалие. И там нещата вървят по вертикала. Това показно арестуване, този опит да се сплашат всички останали в системата на МВР не ви ли говори нещо така за неща, които ще дадат неблагоприятен ход на разследването.
Иван Гороломов: Т.е. вие казвате, че българската прокуратура изпълнява политически поръчки.
Владимир Дончев: Смятате ли, че като зададете въпроса по този начин, ще ни затворите устата? Един прокурор наруши закона с това задържане, защото мярката за неотклонение по закон има за цел да попречи на обвиняемия да се укрие или да извърши друго престъпление. И аз искам да попитам този прокурор каква опасност съществуваше да се укрие Илия Илиев или да извърши някакво престъпление допълнително?
Водещ:БСП?
Иван Гороломов: От всичко казано дотук става ясно, че има някаква грандиозна комбинация, конспирация и не знам какво още и Румен Петков е наредил на главния прокурор да арестува Илия Илиев и да му затвори устата.
Нещо не мога да го разбера. И следващото, което преди малко г-н Дончев каза. Значи, някой си дал един запис и в него имало не знам си какви доказателства за корупция. Аз този текст съм го чел и всички колеги, записите от СРС-тата, които отидоха в Главна прокуратура. Не видях кой знае какви доказателства за корупция.
Водещ: Е, една пушка, един лаптоп не е сериозно.
Иван Гороломов: Но той си ги иска и срещу този човек са предприети действия. И вие искате да кажете, че сега, когато правителството предприема необходимите действия и че политически чадър над никого, независимо на каква длъжност стои, към тези хора са предприети мерки. И не обръщаме внимание на това, че г-н Танов, когато го изслушваме, каза поне четири неистини. Първо, списъкът, който е изготвен срещу лицата, срещу които са водени разработки, не е поръчан от министъра. Това стана ясно на заседанието на комисията.
Владимир Дончев: Това беше твърдение на министъра, извинете.
Иван Гороломов: Не видяхте ли? Второ, Ваньо Танов се среща с Куйович в кабинета си, докаран с една кола, собствената му кола, тази среща не е документирана и никой не обръща внимание.
Водещ:Добре и всичко това се случва, г-н Гороломов, в МВР без да знае министърът? Това не е ли основание да си тръгне министърът? Месеци наред той не знае.
Иван Гороломов: Върнахме се пак на гвоздейчето на програмата, че министърът трябва да се махне.
Лъчезар Иванов: Ама вие защо бягате от темата? Да, това не е гвоздеят. Това е проблем, който четири месеца тресе държавата, г-н Гороломов, ако не вие ясно.
Иван Гороломов: Г-н Иванов, вие използвате...
Лъчезар Иванов:... е призована да пази устоите на държавата. Да пази морала на обществото, да дава лицето на България. Не случайно докладите, които бяха от ЕС, бяха насочени правосъдие и главата МВР. Защо се крием, защо бягаме от темата? Да, това е големият проблем на обществото, защото казват, че рибата се вмирисва откъм главата. Кой в момента ще спечели. Разбира се, ще спечели организираната престъпност и сега престъпниците, как да кажа, радват се и гледат отстрани. Аз ще ви задам още един въпрос. Не гвоздейче, това може да обърне нашата държава, защото в момента вие виждате, че устоите на държавата са разклатени. Ще ви кажа и нещо за финал, за последно. Ще ви кажа и това, чие служителите, честните служители на МВР, кака ще си извършват задълженията и как ще си извършват съвестно събирането на информацията? Къде ще я държат тази информация? Как ще я съхраняват? Не смятате ли, че лицето на висшето ръководство всички устои са разклатени. И мисля, че тук има един човек, който е най-компетентен. Министър на вътрешните работи. Нека той да каже дали това е гвоздейче или това е някакъв елемент.
Иван Гороломов: Г-н Иванов, никой не бяга от това, че в МВР има проблеми. Много ясно беше казано, вие вчера разбрахте, че ДАНС извършва проверка в Дирекция “Оперативно-техническо издирване”. Такава проверка министърът разпореди и в ГДБОП. Никой не бяга от тези проблеми. Но когато те започват да се решават и когато... Вие един път искате... Няма арести по висшите етажи. Е, сега тръгнаха някои реализации и сега казвате: министерството се е вмирисало откъм главата.
Водещ: Г-н Гороломов, пак да ви повторя гвоздейчето, както го нарекохте. Ако един министър не знае в продължение на месеци какво става в собственото му ведомство, трябва ли да остане министър? Принципно да поставим въпроса...А той е знаел, значи за Иванов. Нали той казва, че не знае.
Иван Гороломов: А, за този случай. В двата случая...
Водещ: Да. Значи и за Куйович не е знаел, и за Иванов не е знаел. Ако ти си министър...
Иван Гороломов: Нали има разделение на функциите...
Водещ: Ама, пък нали ходи и се среща с Галеви. Нали няма разделение като е в името на България?
Иван Гороломов: Така че не всичко от оперативната част един министър може да знае.
Водещ: Т.е. дори и да знае, и да не знае, трябва да остане министър е позицията на БСП?
Иван Гороломов: Некоректно поставяте въпроса. И да знае, и да не знае. Просто не мога да се съглася по този начин с поставен въпрос.
Водещ: Станимир Илчев.
Станимир Илчев: Г-н Вълчев, нека да назоваваме нещата с истинските им имена. Ако ме питате мен какво очаквам, в лично качество без да ангажирам НДСВ, аз мога да ви кажа, чие при сегашното съотношение на фактите, при сегашното състояние на представите, нагласите и очакванията най-вероятно министър Петков няма да оцелее в тази ситуация. Но аз не съм привърженик на идеята неговата оставка да е била преди две седмици, защото всички ние тук щяхме да бъдем лишени от едно елементарно основание да говорим поради липса на фактология. Която след това щеше да се появи, но на други места, в други срокове и чрез други средства. Нямаше да имаме основание да сме толкова виксокопарни, като че ли в момента водим предизборна борба. Това, което стана и все още става и в комисията, и в прокуратурата, и в самото МВР, е точно основанието да се допусне, че наистина може да има този път оздравителен процес. Че наистина този път няма най-главните неща да бъдат заметени под килима. Че наистина този път ще има осъдени хора и то съобразно съставите на сега действащото законодателство, а не под призумпцията, че е сгрешил, защото не е знаел. Или е направил нарушение, защото е искал да донесе полза на обществото. Не, точно по тези състави, които и г-н Лъчезар Иванов цитира, аз съм съгласен за ангажираните в скандала или случая лица да бъдат разследвани, да им бъдат повдигнати обвинения и да бъдат осъдени. НДСВ иска този кръг да се затвори, но не като се форсира. Не като се превръща министър-председателят в заложник на едната или другата група в БСП, не като се вменява на прокуратурата този арест като грях. Това е нейно действие, нейно правомощие, не като комисията се подозира, че бави нещата. Напротив, комисията ги тласна много напред. Пак питам, къде щеше да изнесе своя толкова важен разказ г-н Танов, освен по вестниците? Откъслечно и в различни интерпретации. Всичко това в комисията сега е документирано и ще бъде много скоро на бюрото на президента, който се оплака вчера, че няма достатъчно информация, на министър-председателя, който, предполагам, също няма да твърди, че има всичката информация. Ето това е, според на, легитимния подход. Той представлява натрупване на процедури. Някой иска да стане по-бързо, но нали сме демократична и правова държава или поне се стремим.
Водещ: Емануил Йорданов.
Емануил Йорданов: В миналия парламент имаше една подобна легитимна комисия, която използваше незаконно използване на СРС-та от министър Петканов. Нарушението се установи по безспорен начин, след което не се случи нищо и в следващото правителство министър Петканов беше наказан да е министър на правосъдието. Що се отнася до бързината на сегашната комисия, тя е удивителна. Комисията трябва да изработи доклад в срок от 7 пленарни дни. Това го чувам за първи път. Седем пленарни дни са 2 седмици и половина, защото парламентът заседава три дни от седмицата. Аз не мога да разбера какво пречи на народните представители при един толкова тежък скандал, който разтърси държавата, да работят събота и неделя.
Водещ: Чакайте, че не изчерпахме скандала. Кой издаде секретния сътрудник Алексей Петров?
Станимир Илчев: Което в български условия очевидно крие огромната опасност за някакви опасни степени на импровизация от страна на някои оперативни работници, които могат да си завъдят в престъпните групи всевъзможни свои сътрудници-секретни, полусекретни, под или на прикритие, при това да го правят с известна флуктоация- през еди кой си период да са сътрудници, през друг- да не са, после да бъдат пренаемани според мандата на новия министър. Това, което казва г-н Йорданов, е много важно и много правилно, но не означава, че ни спестява неблагополучия занапред. Да приемем един хипотетичен нов, много силно мотивиран министър разсъждава по начина, по който г-н Йорданов сега каза, че трябва да се разсъждава и той е правилният начин- не се интересува кого оперативните работници вербуват.
Иван Гороломов: Г-н Илчев, има дирекция “Инспекторат”, която следи именно за такива маневри, които вие казвате, които биха сложили чадър върху един престъпник, след когато няма повече изгода от него, да бъде свален. Затова има дирекция “Инспекторат”, която се занимава именно с тези неща.
Емануил Йорданов: Аз не съм казал-министърът не се интересува, а не е човекът, който работи със секретните служби. Ако до министъра достигне информация за неподходящо лице, което е ангажирано в такова качество и естествено той е длъжен да разпореди тази връзка да бъде прекъсната.
Водещ: Стигаме до този ключов въпрос-има ли случай в България досега да е разкрит секретен сътрудник, че всъщност той никакъв секретен сътрудник не е бил, а си е обикновен бандит, който си е платил на някой в МВР, за да му дадат бележка, че е секретен сътрудник.
Камен Костадинов: Много вероятно, всъщност, много правилно е твърдението на г-н Свинаров, цитиран от г-н Дончев и за да покажем наистина, че започва един оздравителен процес, без значение как ще завърши този конкретен случай- дали с оставка на министър, нов министър и т.н., това според мен е по-маловажният случай и изявлението на министър-председателя от вчера, че ние започваме една ревизия на това, което се случва последните десет години. ДАНС в момента има кредит на доверие, включително и от опозицията, което е добре. Започнем ли ревизия, като започнем от ГДБОП и от всички останали, няма да спрем само до ГДБОП.
Водещ: Е, вие започвате от Емануил Йорданов и Богомил Бонев.
Камен Костадинов: Богомил Бонев, да, как са назначавани, как са вербувани сътрудници, как са правени секретни операции, защо са правени, как са използвани СРС-та- правомерно, неправомерно, има ли срещу политици, няма ли.
Водещ: Кой я прави тази ревизия?
Камен Костадинов: Засега ДАНС, тя има ли доверие?
Водещ: Е, от тази ревизия няма да хващате текущите бандити, щото това е огромна ревизия.
Камен Костадинов: Има инспекторат към МС, има как да се направи, нека едно добро начинание да не го неглижираме с това, че няма кой да го направи. И тогава ще отговорим на въпроса има ли секретни сътрудници, които са откровени бандити или са си платили на някого, за да имат чадър, как са правени операции, някой изкушавал ли се е да използва следващия срещу политици. Колко от дадените разрешения за СРС-та след това са се превърнали във веществено доказателство, дали са унищожени, как са унищожени-един оздравителен процес, ясно е, че той трябва да бъде подкрепен- всички очаквания-подкрепа и от политическа партия ГЕРБ, чийто лидер е известен като един от най-добрите професионалисти в полицейската кариера в България, тоест, очакваме това да се случи в един пълен политически консенсус, след което да настъпят съответните законодателни промени, промени в Закона за оперативно-издирвателната дейност, за СРС, за да завършим наистина един процес на реформа, който всички казваме, че има нужда от него.
Станимир Илчев: Има всевъзможни индикации, между другото аз не се фиксирам върху това десет години, за да не се създава подозрение, че се визират конкретни мандати на конкретни министри и на партии.
Емануил Йорданов: Министър-председателят спомена конкретни имена, когато оповести проверката и ако министър-председателят е твърде млад и няма спомен за миналото, г-н Костадинов беше в 38-то Народно събрание и си спомня, че тогава МВР беше проверявано в продължение на една година. Най-близките прокурори на Филчев дремеха в министерството месеци наред и не откриха никакво съществено нарушение, така че проверявайте пак с пълна сила.
Станимир Илчев: Тук говорим за малко по-различен тип проверка-кардиналният въпрос е, ако хора от престъпния свята са работили със службите, по тяхна покана или по свое сервилно самопредлагане, по друг начин трябва да се проверява. Повечето от тях са били препредавани от правителство на правителство, например, много интересно- ако една служба е искала да разработва определени лица, но колегите им от съседната са казали- недейте да работят за нас, това до този момент обяснено ли е на обществото, било ли е обект на проверка, ако е било обект на проверка, елиминирано ли е като обект на проверка тутакси? Защото тези дни стана ясно, че някои служби са искали много съвестно, много дълбоко да разследват, но колеги от съседната са казвали- този не знаеш ли го какъв е, обаче той работи за нас, оставете го и обратното.
Водещ: Е кой в МВР проверява резултата? Ето такива сътрудници- 10 години, примерно сътрудничат, примерно скъсват се от сътрудничество. Кой казва дали има смисъл от това сътрудничество?
Владимир Дончев: Шефовете на службите го казват, г-н Вълчев- отговорността я носи професионалното и политическото ръководство на МВР. Сега, ние този разговор ако го бутнем да кажем кой как е взаимодействал между службите, ще стигнем до пълния батак, който цари в министерството по документооборота, по който комисията абсолютно се съгласи, че такъв батак съществува, че няма добър документооборот, че няма добър контрол върху движението на преписките и върху разработките и че много от тях са се движели не по съответния ред, следователно пак опираме до отговорността на ръководството на министерството.
Камен Костадинов: Трябва да бъде направена проверка на документооборота, защото се повдигат проблеми, свързани с документооборота. Ние от изслушването на г-н Танов и г-н Петков не може да не правим изводи, че има проблем с документооборота, но си има Инспекторат, който ще направи проверка и ще излезе със становище.
Владимир Дончев:Аз се надявам, че в доклада на комисията действително тези констатации ще бъдат установени, те ще бъдат направени и този доклад ще бъде в едно нормално време.
Лъчезар Иванов:Понеже говорихме за документооборота и прецизността на воденето на документооборота, да ви попитам за разминаването от десет дена между срещата и написването на доклада за г-н Румен Петков.
Камен Костадинов: И нека това да го установи инспекторатът, ние няма как да го направим- политици, депутати от партийния дом да установят...
Иван Гороломов: Затова става дума, ако може две думи да кажа- ето тук е голямата разлика- ние не искаме да се извърши тази проверка-внимателно, коректно, обективно. За разлика от колегите от опозицията, които въз основа на един, втори, трети доклад вече правят констатации за грандиозни нарушения- нека да излезе обективната истина.
Лъчезар Иванов: Само ние или г-жа Дончева е от опозицията също, не можах да разбера г-жа Дончева от опозицията ли е... Темата е една, господине, темата е една-вътре в БСП има и хора, които биха искали да видят изправена на крака една действаща система, която система също искам да има такава система.
Водещ: Г-н Гороломов, според вас, няма проблем в система, която докладва, в която заместник-шеф на борците с организираната престъпност говори по телефона и си поръчва карабини с хора, които са оперативно-интересни и този доклад не може да се придвижи до министъра. Вие не виждате проблеми в това?
Иван Гороломов: Не, проблем е, видяхме, че има проблем.
Водещ: Тогава какво ще установявате? Значи проблем има. Трябва ли да си отиде министърът на вътрешните работи, ако има проблем в продължение на месеци в документооборота?
Иван Гороломов: Нека, и г-н Костадинов го каза, и г-н Илчев-нека да бъдем малко по-добронамерени.
Водещ: Чакайте, вие току що казахте, че има проблем, нали, и аз ви питам.
Лъчезар Иванов: Към кого добронамерени, прощавайте, че не можах да ви разбера? Към кого добронамерени?
Иван Гороломов: Установихме, че има проблем, че не се е придвижил докладът и после, че докладът се е придвижил. Докладът изобщо не се е придвижил и по какви причини. За разлика от нас колегите вече го твърдят, със сигурност, да, точно така е, ами ако се окаже нещо друго, някаква друга причина, не зная.
Владимир Дончев: Нека малко на обективни данни да стъпим и аз искам да цитирам нещо- тъй като тук много често препращаме към съдебната власт, към прокуратурата, то е много удобно- в условия на криза да се позовеш на комисия, на доклад, на друга структура и да отидеш във времето, пък било и десет години назад. Тук имаме актуален доклад на Военно-апелативния съд относно престъпността в органите на МВР през 2007 година. Той е публичен, миналата седмица беше обявен- там са ужасяващи данните, има данни за стотици престъпления, за съществувания, за организирани групи в МВР, които са били осъдени, съществуват подобни данни, но аз ще цитирам само едно изречение накрая-съдебната власт какво казва-кои са причините за тази криза в МВР и за тези престъпления, които се извършват, пък вие, ако искате се съгласявайте с нас. Обективните причини са свързани с неправилния кадрови подбор, обучение и възпитание на служителите, слабата правна подготовка и познаване на законовите изисквания. Това исках да ви кажа.
Камен Костадинов: Аз бих се съгласил с изводите, само че преди това кадрови подбор, сега го направихме.
Станимир Илчев: Полезно е да се връщаме към това, което е знание, натрупано веществено знание на апелативните структури, на прокуратурата, ето че не само удобно, а и полезно е това, което...
Водещ: Добре, дайте да вървим напред, защото тепърва става интересно. Другата седмица ще правим трета серия дебат по тази тема. Какво очаквате да съдържа следващият диск? “168 часа” под глава, с големи букви-“ Имало записи и за Първанов?”
Камен Костадинов: Големият проблем, г-н Вълчев е, че по този начин според мен се затруднява донякъде обществото на очистените. Значи, от най-важното, по-важното от авторитета на властите, по-важно от всичко е обществото да научи истината. И аз няколко пъти го казвам-аз абсолютно стоя зад поведението на г-н Атанасов до момента, в който той предаде диска на главния прокурор. Оттам нататък-нажежаване на общественото мнение, поява на политици като Иван Костов, който не си стъпвали във вътрешната комисия, които дойдоха и излязоха да бъдат говорители на комисията, за да се нажежи обстановката. Трябва да отклонява обществото от истината, защото се създава медиен обществен натиск върху политиците, върху съдебната власт, върху прокуратурата, върху разследващите, което обслужва конкретни тясно политически интереси. Апропо, така се случи една година, когато полицаи излязоха от полицията и след това решиха да стават политици и започнат да бъркат едното с другото.
Лъчезар Иванов: Това беше моята реплика- преди малко много ясно казах, че един министър се прави на полицай, без да има такива правомощия и ще ви върна топката отново във вашето поле, защото когато г-н Танов е изпълнявал своите задължения, той е бил назначен от кого-от нашия президент. Не се е занимавал с политика и всички тези неща, които стават в момента обект на дискусии, са ставали, когато той не е имал нищо общо с политическа партия ГЕРБ. Нека да не се бъркат нещата и нека политически да не се замесва партия ГЕРБ.
Станимир Илчев: Мисля, че трябва да сме по-самокритични поради няколко причини-първо, във вашето студио в момента няма човек, който да не принадлежи на партия, която да не е управлявала България и да не е излъчвала министри в сектора за сигурност. Да, забелязах движението ти отдясно и затова първо на теб отговарям, че по време на нашия мандат в сектора за сигурност най-активната фигура, най-динамично работещата фигура беше тази на генерал Бойко Борисов, още по-динамично изглеждаща на фона на маниера на кроткия академичен човек министър Петканов. Всички ние тук представляваме партии, които са управлявали страната и са излъчвали почти без изключение и министри, заместник-министри, и началници на службите в сектора за сигурност. Ние не сме резултат от някакво непорочно- Камен казва ДПС, да, но е било в коалиция с тези партии, като и по време на нашия предишен мандат. Нека да признаем това самокритично, защото следващият извод, който дължим на слушателите и на обществото, е, че състоянието на МВР днес не е функция на двете години на сегашното ръководство. В един снет вид това е състоянието, в което секторът се е развивал или е бил стагниран, поне 15-20 години. И защо съм по-скоро оптимист, отколкото песимист. Този път, за първи път, вътрешнополитическото българско усилие е в комбинация с външния натиск- с европейското усилие и съм убеден- искам да се случи така, че този скандален случай първо да бъде доведен докрай и второ, последствията от него да бъдат толкова отрезвяващи за управляващите и толкова респектиращи за бъдещите управляващи, че той да не се повтаря повече.
Водещ: Докъде опозицията очаква да стигнат нещата, г-н Йорданов, как ви изглежда тази въпросителна под главата на “168 часа”, имало записи и за Първанов.
Емануил Йорданов: По всяка вероятност накрая на скандала нищо няма да се случи, министър Петков ще бъде съхранен. Що се отнася до заглавието, за което ме питате, първото нещо, за което се сещам, е Емил Кюлев и Александър Тасев, бог да ги прости- хора, близки до президента, разстреляни посред бял ден в центъра на София. След това Манол Велев, слава богу той е жив. След това имаше един приближен на президента, който беше обвинен за злоупотреби в огромни размери със средства от ЕС. Нищо чудно някъде да се появи нещо, защото тук трябва да се каже култовата фраза на министър Румен Петков, когато обясняваше защо се е срещал и говорил с оперативно интересните. Той каза- набира ме и ако аз не му вдигна телефона, кой знае какво може да си помисли. Това е една много тревожна констатация.
Владимир Дончев: Когато, когато в сряда, в началото на пленарната седмица ПГ на “Българска нова демокрация” поиска парламентът да задължи министър-председателя да се яви в парламента и да вземе отношение по този скандал мнозинството направи всичко необходимо да не допусне министър-председателя до парламента. В петък, когато ние излязохме с декларация за отстраняване на министъра на вътрешните работи, министър-председателят вече реши, че трябва да вземе отношение. Такова отношение реши да вземе и президентът, който упорито мълчеше през цялото време.
Водещ: Е той не взе отношение. Той каза, че не знае и че го държите изолиран.
Владимир Дончев: Аз въобще не съм убеден, че президентът не е имал информация за този случай. Може би не му е подадена по съответния ред, но той имаше информация за този случай. Упоритото заравяне на главата в пясъка и невзимане на отношение по скандала, невзимане на политически мерки по скандала действително носи опасност от повличане на цялото правителство и нашите колеги от управляващото мнозинство трябва да си дадат ясно сметка за това, което ние непрекъснато повтаряме - стабилно мнозинство не означава стабилно управление, и всички носим отговорност за управлението на тази страна, затова ние от БНД искаме реформа в МВР, която реформа може да продължи и по-нататък след създаването на ДАНС, може да доведе до извеждането на службата за организирана престъпност от МВР. Може да доведе до подчиняването й на ДАНС или на министър-председателя и това е нещо много сериозно, защото ние държим, че трябва да се ограничи властта в МВР, но да се повиши сигурността на отделния гражданин.
Водещ: Г-н Гороломов, какво очаквате, в БСП да съдържа следващия диск?
Иван Гороломов: Първо аз искам да кажа, че май не чухме добре какво каза г-н Илчев - че всички на тази маса в едно или друго качество имаме своите отговорности за състоянието на МВР и сега, когато имаме волята и сме тръгнали да правим някакви промени- дайте да не бързаме чак толкова много. Вие декларации пишете... Хубаво, вие сте нова ПГ, трябва да се изявявате.
Водещ: Чакайте малко, нещо по-важно да...
Владимир Дончев: Добре, кажете какво трябва да променим в МВР? ОК. Ние имаме становище по този въпрос. Какво трябва да се случи?
Водещ: Сега говорим за президента, г-н Гороломов.
Иван Гороломов: Да, мога да ви кажа, само че въпросът е друг.
Водещ: Защо БСП накара президентът да се чувства изолиран? Вие сте мнозинството.
Иван Гороломов: Е как направихте извода, че БСП накара президента да се чувства изолиран?
Водещ: Защото вашите депутати, които са движещата сила на коалицията, можеха да гласуват други текстове в новата уредба на ДАНС, които да не накарат българския президент да излезе и да каже: аз нищо не зная. Депутатите направиха много да ме изолират.
Иван Гороломов: Отиваме на друга тема - състоянието и съставянето на Закона за Държавната агенция за национална сигурност и в никакъв случай, дори опозицията настояваше президентът да няма никакви функции относно дейността на държавната агенция, и с нашите гласове той подписва указа за назначаването на директора на държавната агенция. Е, тази е споделената отговорност.
Водещ: Т.е. президентът не е прав?
Иван Гороломов: Не зная какво е имал предвид, не мога да гадая.
Водещ: Сега, аз ви казвам точно какво е казал. Прав ли е или не е прав?
Иван Гороломов: Той получава докладите от...
Водещ: Каза: депутатите направиха не малко, за да изолират при създаването на ДАНС президентската институция от целия информационен процес. Той не говори за подписи.
Иван Гороломов: Не зная какво има предвид, защото...
Водещ: Прав ли е президентът, че сте го изолирали от информационния процес или не е прав?
Иван Гороломов: Не мисля, че е прав.
Водещ: Президентът не е прав смята БСП?
Иван Гороломов: Не мисля, че е прав, защото той получава необходимата информация всеки ден на бюрото си.
Камен Костадинов: Г-н Вълчев, аз като един от един от съавторите на Закона за Държавна агенция за национална сигурност считам, че законът е достатъчно балансиран. В него е въведен принципа, както казва колегата Гороломов, на споделената отговорност. Президентът има достатъчно информационни канали, откъдето да се информира. По отношението на казаното от г-н Дончев...
Водещ: Тогава как си обяснявате, че не се информира?
Камен Костадинов: ... те чукат на отворена врата и ние се радваме, че в тяхно лице ще имаме подкрепа за реформите, продължаващите реформи в МВР, но нека да припомним на обществото, че последните шест години и половина - седем години комисиите, които трябва да упражняват парламентарен контрол върху МВР, бяха ръководени от хора от БНД, така че нека да имаме по-дълга памет и да споделяме отговорността заедно, а не...
Водещ: Какво е вашето обяснение при тези информационни канали, които казвате са осигурени, че президентът нищо не знае?
Камен Костадинов: Задайте въпроса към президента.
Водещ: Вие нямате обяснение? Той трябва да знае всичко всъщност?
Камен Костадинов: Според мен президентът трябва да знае, да. Той има достатъчно информационни канали, за да знае какво става в МВР, какво става въобще във всички служби на държавата.
Водещ: Какво е обяснението в ГЕРБ, че президентът се чувства изолиран?
Лъчезар Иванов: Политическа партия ГЕРБ още от започването на скандала, който апропо казах, че вече тлее три-четири месеца и мисля, че вече от дим той вече премина в огън, когато ще падне нечия, така да кажем, оставка надявам се. Политическа партия ГЕРБ призова за оставка на висшето политическо и професионално ръководство на МВР. Защо? За да може болната част да бъде отделена от здравата в медицината се прави знаете ампутация. Второто нещо, което политическа партия ГЕРБ заяви, това е оставка и на г-н Станишев, тъй като толкова време не взе отношение - дума, ред нямаше написани и изказани от негова страна, както и на г-н президента. Апропо, едва вчера той изплака в медиите и каза: а, до мен не е достигнала официална информация. Нима социалният президент не живее в България и посещението му, което беше тук три-четири дни вероятно е попречило за неговата информираност?
Водещ: /.../ посещението, което беше тук. В смисъл, посещението беше там.
Лъчезар Иванов: Да, посещението на г-н президента имам предвид, че..., на г-н Първанов, понеже говорим за него, не е успял да проследи последните така фрагменти от скандала, но той мълчеше през цялото време за случаите и проблемите, които нарастваха с всеки изминал ден в МВР.
Водещ: Изпуснахме една тема...
Иван Гороломов: Г-н Иванов, една реплика само. В този списък на оставки не чух искате ли оставката на президента?
Лъчезар Иванов: Не съм споменавал такова нещо, така че няма как да го чуете, когато не съм го казал, а по-добре е...
Водещ: Да не би от БСП да сте готови да, само да чакате някой да я поиска, г-н Гороломов?
Иван Гороломов: Списъкът е достатъчно дълъг и трябваше и да стигне и до президента най-вероятно.
Лъчезар Иванов: Да върна репликата. Исках да кажа, че преди малко вие казахте, че президентът не е прав, за да ви припомня и второ. Виждате, че във вашите среди има разделение, разцепление в отношението към президента и в отношението към Румен Петков.
Иван Гороломов: Г-н Иванов, гледайте си вашата партия, правете си я. Слушайте си вашия лидер. Оставете БСП и проблемите на БСП на /.../ органи.
Лъчезар Иванов: Точно така, но тъй като вие направихте реплика, аз трябваше да отвърна на вашата реплика. Благодаря. Ако не бяхте управляващи - никой нямаше и да ви търси. Щяхте да тънете в забрава.
Водещ: Един чисто прагматичен проблем - до къде трябва да стигнат разследванията? Някакси този сюжет, пък който се оформи около бандеролите, потъва. Там как да се разбере защо българинът пие четири пъти по-малко? Какво трябва да се направи с бандеролите? Трябва ли да се разследва? Трябва ли да се навлезе в бизнеса, който се занимава с алкохола?
Станимир Илчев: Според моите непрофесионални наблюдения българинът дори като че ли пие малко повечко и това, че...
Водещ: Да, ама по бандероли българинът е трезвеник.
Лъчезар Иванов: Това е в народопсихологията на българския народ.
Станимир Илчев: Тиражът на бандеролите е в катастрофална диспропорция с количествата произвеждан, търгуван и изпит алкохол. Естествено, че е симптоматика на скрити картини в този бизнес. Аз обаче бях учуден защо г-н Танов дава изолиран пример? Обяснявам си го с това, че той трябваше да покрие много теми в своето явяване пред комисията. Сигурен съм, че не случайно спомена точно тази фирма - “Селект” или как се казваше там - за да може да направи плавен преход към две имена, което според мен му беше подсказано. Той беше част от една игра. Не случайно имената започнаха да циркулират в публичното пространство...
Водещ: Впрочем, едното беше Велчев. Вие там да познавате някой колега от НДСВ?
Станимир Илчев: Ами г-н Костов веднага спонтанно възкликна: ние познаваме един Велчев и аз му съчувствам, че познава само един Велчев. То е популярно фамилно име. Да не говорим, че засегнатото, уличеното лице, Павлин как се казваше-аз съм се обаждал на един Митко и на един Милен, но не на Дъбов и Велчев. Г-н Танов каза обратното. Ето ги нюансите, които могат да обърнат ако не каруцата, да обърнат част от представата.
Водещ: Добре, но представяте ли си само...
Камен Костадинов: Само едно допълнение, г-н Илчев. Аз зададох въпроса и на г-н Танов и на г-н министъра. След като г-н Танов е установил, че политици провалят разработки, той докладвал ли е на министъра за това? Оказа се, че не му е докладвал с обяснението: ама аз му нямах доверие. А защо продължихте да работите в екип с този министър още седем-осем месеца, г-н Танов, питам аз, след като му нямате доверие и си тръгвате, посочвайки единствен мотив, че искате да се пенсионирате?
Водещ: Чакайте, да не претупваме темата с алкохола. Представяте ли си как звучи този разговор на слушателите ни, които поне аз в това студио съм занимава няколко пъти с дебата трябва ли тези, дето си варят на село ракия да плащат акцизи и да си слагат бандероли...
Камен Костадинов: При положение, че големите производители не плащат.
Водещ: ... при положение, че някакви милиарди се въртят, без да се плаща?
Камен Костадинов: Разбира се, че трябва.
Лъчезар Иванов: Ами ето, това е прилагането на двоен стандарт, за който говорим. Не може да изтичат милиарди, а в бедния български народ, който пак казах преди малко на г-н Илчев, че в народопсихологията на нашия народ е зараждане за смърт да се сяда с ракия и ти да гледаш в неговото мазе колко литра е сварил ракия. В същото време големи конспирации с камиони ТИР-ове напускат страната, без ад бъде наказано това нещо.
Емануил Йорданов: Мартин Димитров и останалите наши депутати, ако си спомняте, работеха много сериозно за отпадане на акциза върху домашната ракия, а в същото време в БСП се сблъскват два вин. завода и този сблъсък накланя Министерството на вътрешните работи.
Иван Гороломов: От къде почнахме - къде стигнахме? С акциза за домашната ракия. Може би ще стигнем и до някои други драми в /.../.
Водещ: Ама не, вие как, г-н Гороломов, смятате да убедите един редови селянин, дето си вари ракия, да отиде и да плати акциз, след като чете как милиони не се плащат?
Иван Гороломов: С такива редови селяни, както вие казвате, аз съм се срещал и съм разговарял на тази тема.
Водещ: И те казвате?
Иван Гороломов: Разбира се, че и аз не го подкрепям, но като има изискване от Европейския съюз, какво да го направим?