Преглед на печата
Преглед на печата / netinfo
Преглед на печата с Павел Хаджиев в "Дарик кафе" - 11.09.2010
32480
Преглед на печата с Павел Хаджиев в "Дарик кафе" - 11.09.2010
  • Преглед на печата с Павел Хаджиев в "Дарик кафе" - 11.09.2010

Земетресенията в България ще продължат до 2023 г., пише под глава "Новинар". Това прогнозира пред изданието Кирил Стойчев, председател на Българската астрологична асоциация. В този период ни чакали повече земетресения, отколкото сме свикнали да има през последните 50 години. Според него критични в това отношение ще са годините 2010, 2011, 2013 и 2015 г. Той уточни, че още през 2008 г. страната ни е навлязла в период на повишена сеизмична активност.

При трус запазете спокойствие, съветва Николай Милошев, директор на Геофизичния институт, в интервю за "Новинар". Милошев допълва, че земетресението в четвъртък следобед и това в петък имат връзка.

Земетресения паникьосват столицата. Върху това акцентира "Труд" на челна страница. В 10,08 ч земетресение разтресе града и хвърли в паника хората. Силата на труса бе с магнитуд 3,5, а епицентърът в района между бул. "Цариградско шосе" (8-и км) и летище София. Само 21 часа по-ранно друго разместване на земната кора с магнитуд 2,4 люля града. Бум на застраховките след трусовете в София, допълва на първа страница "Стандарт".

Възможно е около 15 - 16 и 21 - 22 септември да се създаде ситуация за още два труса от порядъка на вчерашните. "До такива очаквания водят нашите наблюдения и анализа", казва за "Труд" проф. Рангел Гюров, ръководител на департамента "Науки за земята и околната среда" към Нов български университет.

Според челото на "24 часа" 17 земетресения са били регистрирани в петък на Балканския полуостров. Данните са на Европейско-средиземноморския сеизмичен център, уточнява изданието. Трус с магнитуд 3,2-3,3 се усетил в Македония в петък сутринта. Люляло също и в Гърция, като най-силният трус бил на Халкидики - 3,3. На остров Крит също земята се разтресла с 4,3 по Рихтер.

КНСБ опъва палатков лагер пред парламента, информира "Труд". От профсъюза скочиха срещу готвените промени в пенсионната система, които утежняват условията за пенсиониране. Протестът ще бъде подкрепен от всички синдикални организации, сред които лекари, металурзи, миньори.

В интервю за "Труд" Константин Тренчев, президент на КТ "Подкрепа", коментира решението на синдикатите. По думите му упорито се търси "решение в сферата на здравеопазването, където ситуацията е драматична; виждаме, че социалният министър върви в правилната посока с вдигане на минималната работна заплата. Но сме сериозно обезпокоени - ние имаме сгрешена финансова политика. И оттам произтичат проблемите във всички сектори, в които държавата е страна." Според Тренчев политиката, която се води в момента (съкращаването на администрацията) е грешна. "Аз например смятам, че в някои сектори администрацията требва да се увеличи . . . в Инспекцията по труда. Контролът на трудовото законодателство е мощно средство за борба със сивата икономика. . .Цялата грешна политика на правителството тръгва от Дянков. Той така умело менажира българските финанси, че ще доведе държавата до фалит", отбелязва Тренчев. В заключение той допълва: "Единственото желание на хората е да живеят по-добре".

До 10 процента средно да скочат минималните осигурителни прагове за различните професии за 2011 г. очаква министър Тотю Младенов, пише "Монитор". В момента социалните партньори преговарят за уточняване на базата по икономически дейности и професии и вероятно ще са готови в края на месеца, смята той. През миналата година различните професии успяха да договорят вдигане на минималните доходи от 6 до 22 процента. Останалите, които работят без колективни трудови договори, също може да се осигуряват върху по-високи суми заради обещаното увеличение на минималната работна заплата на 270 лв. Социалният министър обяви, че в правителството няма никакви разногласия за нейния размер и той очаква да се вземе най-правилното решение.

Чиновници минават на 1/2 работен ден, извежда "Монитор" на първа страница. Спортното министерство измисли безпрецедентен начин за изчистване на чиновническите отпуски. Министър Свилен Нейков и екипът му планират да въведат работа на половин ден за служителите, които с години са трупали невзет отдих. Това показва проверка на "Монитор" как администрацията изпълнява графика за изчистване на стария отпуск. През пролетта стана ясно, че в министерствата има чиновници, натрупали по 300 дни платен отпуск. Заради проблема беше променен Кодексът на труда и въведено изискването старите почивки да се изчистят до края на 2011 г. В администрацията пък беше пусната позив на служителите да си направят строен график, за да стопят невзетия отпуск. Така в момента стотици чиновници са в платен отдих за поне месец, показва проверката на "Монитор".

"Сега" и "Монитор" съобщават на първа страница, че петокласниците и шестокласниците вече няма да се явяват на миниматури в края на учебната година. Задължителните за тях изпити по шест учебни предмета отпадат, пише "Сега". В IV и VII клас миниматурите остават без промяна. Това обяви просветното министерство дни преди началото на учебната година. С това въведената преди четири години система за външно оценяване в училищата поема към първи сериозен ремонт. Миниматурите бяха наложени по подобие на държавните зрелостни изпити в XII клас, като целта бе министерството да се ориентира как работят новите учебни програми в основното образование, а децата да получат обективна оценка на знанията си. Първи на миниматури се явиха четвъртокласниците през учебната 2006/07 г., а в следващите години изпитите бяха последователно въведени и за V, VI и VII клас. За да има полза и за учениците, от тази година оценката от миниматурите бе приравнена с оценка от текущо изпитване и влияеше върху срочния успех, уточнява "Сега".

Борисов закова 9 процента ДДС за туризма, отбелязва "24 часа". Цитиран е премиерът Бойко Борисов: "Тази ставка е изгодна за всички хора, които си ходят самички на курорт, без туроператори, а те са значителна част от българите". Премиерът бе категоричен, че при консултациите, които са провели след "искането на Брюксел за уеднаквяване на двете ставки - 7 и 20 процента, мисля, че 9 на сто е достатъчно". Борисов допусна, че "можело да се очаква ново обвинение към ГЕРБ в лобистки интереси заради ставката в туризма", пише изданието.

Заместник-окръжният прокурор на Перник Бисер Михайлов бе задържан в четвъртък за лихварска дейност. Бил отпуснал 30 000 лв. заем на предприемача Калин Леков и съпругата му - Ирина. За тази сума получавал 3700 лв. на месец. Часове по късно бе освободен под парична гаранция от 500 лв. Арестът на зам.-окръжния прокурор на Перник и брат му - Васил е непрекъсната тема за коментари, пише "24 часа". Бисер Михайлов отказва да коментира случилото се. В интервю за изданието брат му - Васил казва: "Подадоха ми определение за претърсване заради заплахи за убийство и ми сложиха белезници. След това ме изведоха по слипове на улицата. Беше много унизително." В отговор на въпроса кого е заплашвал с убийство Васил Михайлов отговаря: "Никого. Обясниха ми, че става въпрос за съпругата на Калин Леков - Ирина. Аз тази жена съм я виждал 2 пъти. Калин е измамник и е подвел полицията."

В интервю за "Труд" Цони Цонев, шеф на етичната комисия на съдебния съвет, коментира кадрите от акцията срещу зам.-окръжния прокурор на Перник Бисер Михайлов. Според Цонев "подобни кадри са, меко казано, неудачен подход, независимо дали става дума за прокурор или друг гражданин."

"Монитор" допълва, че проверяват Бисер пернишкия прокурор Михайлов за връзки с мафията. Михайлов, който демонстрирал охолен живот, често е бил спряган за авер на хора от "ъндърграунд" средите в Перник, пише изданието.

Според коментара в "Сега" МВР има амбиция да стане най-мощният играч в бизнеса. "С много от най-ярките си акции министерството преразпределя позициите на играчите в застраховането, в изкупуването на метали, в търговията с алкохол, цигари, месо, плодове и зеленчуци . . . И ако тези акции на МВР, които имат малко общо със сигурността, продължат и не могат да издържат в съда, натежават другите версии, че става дума за разчистване на сметки, пренареждане на пазари и смяна на бизнес играчите", обобщава авторът Александър Александров.

За първи път от влизането на България в Евросъюза страната ни е постигнала положително търговско салдо с останалите страни от общността, пише "Труд". Данните са на Националния статистически институт, уточнява вестникът. През юли износът ни за останалите евродържави е изпреварил вноса със 186 млн. лв. Причината за положителното салдо е рекордният ни износ за ЕС, който е достигнал 1,86 млрд. лв. през юли 2010 г. Далеч от добрите времена обаче остава строителният сектор у нас.

Ивайло Калфин, ръководител на българските евродепутати от левицата, призовава в интервю за "Капитал": "Обществото и партиите да не се страхуват". В отговор на въпрос Калфин коментира усвояването на еврофондовете в страната. Според него системата не работи. "Ние сме далеко от добрите резултати. . . Проблемът е в няколко области. Едната е административният капацитет на страната - очевидно това се признава, след като министърът по европейските фондове иска да назначи още експерти. Въобще в България допълнително се усложняват и без това достатъчно сложните европейски процедури, но основната причина за слабия резултат е липсата на желание да се поеме отговорност. Това правителство наплаши администрацията и бизнеса и вече се вижда резистентност в областта на еврофондовете. Вместо да помага за задвижването на проектите, администрацията предпочита да не прави нищо или да ги спре, за да не трябва утре да се обяснява." (БТА)