Пловдивският кмет забрани чалгата на обществените коледни и новогодишни тържества в града под тепетата, с което си навлече гнева на много почитатели на тази музика. Форумите преливат от нелицеприятни коментари по адрес на градоначалника. Хиляди любители на музиката на народа са гневни на ограничението, което ще ги лиши от пищни гледки, съчетани с трогателни музикални откровения. Денис Ризов от група „Ахат" и Маргарита Лозанова, главен редактор на сп. „Нов фолк" коментираха в предаването „Челюсти" по Дарик въпроса за това права ли е управата на Пловдив и да последват ли примера му и други кметове.
Пловдивският кмет е напълно в правото си да разпределя общинския бюджет и никой от изпълнителите в поп фолк жанра не възразява срещу това, каза Маргарита Лозанова. Според нея обаче е доста съмнителна естетиката на пловдивския кмет.
„Ако той беше казал, че на този коледен базар, на това тържище ще звучи фолклор, всички щяхме да кажем: да, има право, човекът явно радее за традициите, той иска да работи за българщината. Но при оповестения му избор на рок, джаз и класика, аз силно се съмнявам, че има рок група, която има репертоар с коледни песни. Второ, силно се съмнявам, че един струнен оркестър би могъл да се изяви подобаващо навън на студа, под снега или евентуално под дъжда, където най-малко инструментите им ще се разстроят и още при появата им на открито, пръстите им ще са замръзнали", обясни Лозанова.
Тя допълни, че при тези обстоятелства, те в никакъв случай няма да могат да покажат изкуството си, а просто ще направят една халтура, за да вземат съответните хонорари. Според нея джазът изисква съответната атмосфера и среда, докато чалгата е „музиката на всекидневието".
Денис Ризов обясни, че има музика за всички хора. „От римско време е имало музика за патрициите и е имало музика за плебса. За мен чалгата е музика за плебса", беше категоричен Ризов. Според него България попада в категорията на един вид държави, в които има лека музика, леки момичета, леки наркотици и евтино пиене.
„Никога чалгата няма да стане класическа музика, защото тя е музика за ядене и пиене", каза Ризов.
Според него проблемът не е в музикалния стил, а в начина на живот и в „очалгаряването" на живота в България и допълни, че българският поп фолк няма нищо общо с българския фолклор и това не трябва да се бърка и смесва. „Българската чалга е базирана на гръцка, сръбска и турска музика", беше категоричен той.
Целият разговор в предаването "Челюсти" по Дарик: