/ Thinkstock/Getty Images
Близо 70% от гинеколозите в италианските болници отказват да извършват аборти. В противен случай те биха могли да загубят работното си място. Някои от гинеколозите обаче дори не знаят как се прави подобна операция.

В някои области на Италия почти не се намират болници, в които да се извършват легални аборти. Лекарите обикновено обясняват своя отказ с етични и морални задръжки. Силвия Гатоне е една от малкото гинеколожки в Италия, които извършват подобна операция.

Грях ли е абортът?

Това не се учи

Особено сериозно е положението в областите Молизе, Базиликата и Сицилия. Сходна е ситуацията и в провинция Болцано – където близо 93% от гинеколозите отказват да извършват аборти. Проблемът се изостря и от факта, че още в университетите бъдещите лекари попадат под влиянието на католическата църква, която им внушава, че не е редно да извършват такива операции. "На някои места дори не се изучава този тип операция. А онези, които все пак решат да се разграничат от общата тенденция, често пъти остават по принуда тясно специализирани – и вместо да израждат деца, извършват само аборти. Това допълнително сплашва и малкото гинеколози, които са готови да се противопоставят на влиянието на католическата църква", казва Гатоне.

Папата разреши на всички свещеници да опрощават аборти

Всъщност, преди няколко години тук, в католическа Италия, мнозинството от хората гласува на референдум в полза на закон, който позволява абортите. Директорът на Института по здравеопазване към италианския Епископски съвет Дон Кармине Ариче обаче не споделя този възглед. "Този закон не беше написан, за да улеснява абортите. Вярно е, че той, за наше съжаление, дава възможност да се извършва подобно нещо. Но това трябва да е възможно най-последното средство", казва той. Според него, в Италия има предостатъчно лекари, извършващи аборти, още повече че през последните години прекъсванията на бременността в Италия били намалели значително.

Папа Франциск: Да бъдеш добър католик не означава да се възпроизвеждаш като зайците

"Отпращат ги с лъжи"

Според Силвия Гатоне причините за това са следните: "Жените често биват отпращани с аргумента, че няма места в болниците. Залъгват ги с празни надежди, докато някой ден не стане вече твърде късно за аборт." Гатоне казва също, че чужденките в Италия са почти изцяло принудени да извършват нелегални аборти, а те са твърде опасни. Някои от тях взимат определени медикаменти, предизвикаващи аборт. Много често обаче тези лекарства водят до отравяне на кръвта. Много от жените, които прекъсват бременността си извън болница, после биват приемани по спешност поради голяма загуба на кръв.

Почина жената, чийто случай доведе до легализирането на абортите в САЩ

Тъкмо поради тази причина болницата Сан Камило в Рим взе решение да назначава само гинеколози, които се задължат да не отказват аборти. Католическата църква в страната беше силно възмутена. Според Дон Кармине, подобно нещо нарушава гарантираното от закона право на лекарите да действат по съвест. Силвия Гатоне обаче смята, че идеята на болницата е добра. Тя припомня, че в Рим има редица други католически болници, които назначават само гинеколози, отказващи да извършват аборти. Въпросните лекари също нямат възможност да изразяват личната си позиция, защото в противен случай могат да бъдат уволнени. Според гинеколожката Гатоне, жените би трябвало да получават медицинска помощ, без значение дали искат да абортират, или да задържат детето.
Deutsche Welle