400 000 лв. са нужни през тази година за ремонтни дейности и поддръжка на културно-историческите обекти във Велико Търново. Средствата са калкулирани от директора на Регионалния исторически музей в доклад до Общинския съвет и кмета Даниел Панов. Финансирането е крайно наложително за спешни ремонти на най-посещаваните и емблематични за града забележителности.
Основна част от парите - около 300 000 лв., се предвиждат за крепостта Царевец, който е най-посещаваният туристически обект не само в региона, но и в цялата страна.
Саморазрушаването на част от оригиналните зидове, вследствие на климатичните влияния, е най-големият проблем на историческия хълм Царевец. Този процес е необратим, тъй като хоросанът изветрява с течение на времето и започва да се рони, алармира директорът на Великотърновския исторически музей Иван Църов: "Високите температурни разлики - зимата минус 20-25 градуса, лятно време 40 градуса, като и киселинността на дъждовете на атмосферните условия води до едно естествено обрушване на оригиналните зидове, а също така и направените през последните 30-40 години реставрации. Ние някак си изоставаме в процеса на поддръжка. Това трябва да е един непрекъснат процес, а поради липсата на финансови средства ние го правим на парче".
Нашата работа е максимално да забавим процеса чрез укрепване, префугиране и заздравяване с наши съвременни средства и химикали, допълни Църов. За спешни ремонти на крепостта той е поискал от общината 300 000 лева. Всяка година на Царевец се правят дребни ремонти. За да бъде крепостта в перфектно състояние, са необходими около 3 милиона лева, е изчислил шефът на музея. Според него тези средства няма откъде да дойдат.
Миналата година е обновен районът около Балдуиновата кула, а самата тя е ремонтирана преди няколко години. Само за южната крепостна стена са предвидени около 50 000 лв.
Туристите, които се качват на Царевец, остават впечатлени от старината.Категорични са обаче, че крепостта има нужда от постоянна поддръжка и влагане на средства, за да продължи да бъде привлекателно и безопасно място.
В много лошо състояние е и покривът на средновековната църква "Св. Димитър Солунски" в Асенова махала. От регулярни ремонти на покривите се нуждаят и църквите в Арбанаси. Подновяване на художественото осветление около знаковата църква "Св. 40 Мъченици", предлага още ръководството на музея. За тази цел са предвидени около 20 000 лв. Осветлението около храма е поставено през 2005 г., когато е приключила цялостната му реставрация. От тогава то не е подменяно, поясни Църов. Според него голяма част от фасадите на историческите сгради в старата част на Велико Търново са били осветени през 2000 година. Сред тях са Владишкият мост, църквата "Св. Димитър", Катедралния храм "Рождество Богородично" и други. Поддръжката на осветлението е важна, защото така и през тъмната част на денонощието се запазва атмосферата на Велико Търново, отбеляза Църов. Той посочи, че през миналата година с финансиране от община Велико Търново е поставено художествено осветление на възстановената крепостна стена на хълма "Трапезица", което кореспондира със светлините от спектакъла "Звук и Светлина" на Царевец.
Документът за нужните инвестиции е внесен за разглеждане в постоянните комисии на Общинския съвет, които тази седмица се събират на извънредно заседание. От решението им дали да бъдат отпуснати средствата, ще зависи дали ще бъдат създадени и нормални условия за посетителите на музейните и архитектурни обекти в старата столица, предвид факта, че към момента и в града липсват работещи обществени тоалетни. В емблематичния музей „Възраждане и Учредително събрание", например, работят само две тоалетни, които обаче са в много лошо състояние. Затова музейното ръководство е поискало пари и за тяхното ремонтиране.