Софийският районен съд реши делото срещу Лена Бориславова да се гледа само по административния ред, т.е. не се търси наказателна отговорност, а само административна. Бориславова е обвинена за документална измама. Решението подлежи на обжалване.
Според адвокат Даниела Доковска, защитник на Бориславова, в обвинителния акт има допуснати съществени, но отстраними грешки. Тя призова съда да го върне на прокуратурата, за да се поправят.
Лена Бориславова официално е обвиняема
Според съдията не може да се приеме, че разследването е насочено изначално към Лена Бориславова. То е било образувано по един член от Наказателния кодекс, а на Бориславова са повдигнати обвинения по друг.

Съдът каза също, че дори да е било допуснато нарушение, ако процесното разследване е започнало, докато Бориславова е била с политически имунитет, то това нарушение не би било отстранимо, тъй като разследването не може да бъде повторно започнато отначало.
Лена Борислава е обвинена за това, че в периода от 13.05.2021 г. до 14.05.2021 г. в София при условията на продължавано престъпление с две деяния съзнателно се ползвала от неистински частни документи, на които бил придаден вид, че подписите на документите са положени от членове на сдружение, а действително не били положени от тях.
"По съвет на моя адвокат няма да коментирам делото по същество извън зала. Това, което мога да кажа е, че доброволно се отказах от моя имунитет, за да може да се проведе пълно разследване своевременно, но това не означава, че няма да се ползвам от правата си, които имам по закон, за да осъществя своята защита", заяви пред журналисти Лена Бориславова след решението на съда.
Лена Бориславова се отказа от депутатския си имунитет
„Всичко ще стане видно – и за вас в зала“, каза тя. И увери, че няма да пречи по никакъв начин на производството да вземе своя ход.
„Неприятно е за мен лично – ако това ме питате, цялото нещо. Но явно това е нещо, което човек трябва да изтърпи и е редно все пак всеки да съдейства на разследващите органи, независимо дали вярва, или не в тяхната безпристрастност, за да има резултат, по който да се произнесе компетентен орган“, подчерта Бориславова.
Прокурорът от Софийска районна прокуратура Надежда Иванова обясни, че в правомощието на прокуратурата е да внесе както предложение по чл. 78, така и обвинителен акт и в правомощията на съда е да прецени по кой ред да разгледа делото.
На въпроса кое надделя при вас, за да е обвинителен акт, прокурор Иванова отговори: „Това е начинът, по който изготвям обвиненията откакто съм тук. Обвинителният акт винаги е по-подробен, съдържа много повече подробности, пише се по-внимателно. Това лично е мой стил на работа.“