/ Георги Димитров

Светият синод на заседанието си на 10 декември 2024 г., в пълен състав, единодушно заяви отрицателно становище относно преименуването на площада пред патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", се казва в информация, публикувана в сайта на Българската патриаршия.

През септември тази година общинските съветници Вили Лилков, Иван Сотиров и Ивайло Йонков от "Синя София" внесоха доклад за преименуването на пл. "Св. Александър Невски" с името пл. "Св. Иван Рилски". Мотивът им бе, че площадът е най-представителното публично пространство на българската столица. То обединява емблематични за града ни православни храмове, държавни и културни институции и мемориали. „Предлагаме да бъде именувано на "Св. Иван Рилски", който е най-почитаният светец на българската земя и небесен покровител на българския народ”, посочиха вносителите на доклада. 

"Площадът пред катедралата е неразделна част от историята на Родината ни и е неразривна част от всички събития, свързани с Българската православна църква - Българска патриаршия през последните сто години, което го прави не просто един общински площад, а неизменно историческо място, пряко свързано с патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", се посочва в становището на патриаршията.

В него се отбелязва, че имената на площадите в столиците и големите градове на държавите, членки на Европейския съюз, съответстват с имената на катедралите, построени от вярващите християни през вековете, и неизменно са съхранили своите имена и до днес, независимо от политическата конюнктура. Ще посочим само част от примерите: площадът пред катедралата в Брюксел "Св. Михаил и св. Гудула" носи името на св. Гудула, площадът "Св. Петър" в Рим, площад "Сан Марко" във Венеция, площад "Пиаца дел Дуомо" - Милано. Нещо повече - в редица градове не само площадите, но и всички улици наоколо носят името на катедралата, както е във Виена, Копенхаген, Будапеща, Мюнхен, Солун и Барселона.

Във всички тези градове, както и в любимия ни столичен град София, площадите са именувани, след като е бил построен храмът, защото площадът се обособява като значимо място, не само по себе си, а поради огромното духовно значение на храма, който се извисява над него.

"Ето защо Светият синод на Българската православна църква - Българска патриаршия единодушно се противопоставя на преименуването на площада пред патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" в столичния град София", се казва в становището.

От "Синя София" обясниха, че тази година се навършват 555 години от пренасянето на мощите на Рилския светец от Търново в светата Риска обител. Близо два века след успението на Св. Иван Рилски мощите му са съхранявани в София, а шествията за поклонение пред тях тръгват от този площад. Към момента неговото име носи само една улица в София.

Друга причина, която общинските съветници от "Синя София" изтъкнаха, бе, че по думите им дейността на Александър Невски не е свързана с България и София. "Той е велик княз на Владимирско-Суздалското княжество, по волята на владетеля на монголите Бату хан, заради лоялността си като васал на Златната орда, и поддържа васалните си отношения към династията на монголите до своята смърт, като гаранция за собствената си власт в страната. Александър Невски, като победител в битките при река Нева и на Чудското езеро срещу католическите военни части на шведите и тевтонците, олицетворява руската идентичност, като борба на източното християнство срещу влиянието на западното християнство. Канонизиран е за светец от Руската православна църква през 1547 г., се посочва още в доклада. 

Лилков, Сотиров и Йонков изтъкнаха още един довод в подкрепа на своето искане. Общинските съветници посочиха, че на площада няма адреси и няма да се наложи промяна на адресни регистрации.

Няма друг площад с това име, са установили съветниците от „Синя София”. Те са направили проверка в системата СОФКАР на ГИС (Географска информационна система) - София (създадена, за да подпомага работата на Столична община с геопространствени данни при вземане на управленски решения във връзка с планиране и устройство на териториите и при управление на общинската собственост).

Площадът "Александър Невски" е наречен на едноименния катедрален храм. Решението за построяването на храма е взето още на Учредителното събрание в Търново през 1879 г. Начинанието е финансирано с масови дарения от българския народ. Храмът е по проект на знаменития руски архитект проф. Александър Померанцев. Завършен е през 1912 г. и е осветен през 1924 г. Храмът е наречен на руския национален герой и православен светец, Александър Невски, който отблъсва шведско нахлуване при река Нева през 1240 г. и разбива армия на тевтонски рицари през 1242 г.  Причината той да бъде избран за светец-покровител на катедралата е, че същото име носи Александър II, руският цар провел войната с Османската империя през 1877-1878 г., довела до освобождението на България от османско иго.

Българската патриаршия, БТА