/ iStock/Getty Images
"След среща с ръководители на всички болници в София, беше решено, че при този малък брой на хора, които се нуждаят от лечение, да се оставят 7 или 8 болници в София, които основно работят с новиприети положителни пациенти, които се нуждаят от лечение, за да може блоници, които имат по 1-2 до 5 души да бъдат освободени и да насочат ресурса си към нормалната лечебна дейност с оглед да бъде обслужено това население, което 2-3 месеца отлагаше медицинска помощ". Това заяви д-р Ангел Кунчев, главен здравен инспектор на брифинга на Националния оперативен щаб.

Кунчев: Не разбирам как при 4,8 млн. заразени в света, хора твърдят че няма вирус (ВИДЕО)

Основната бройка положителни ще продължи да бъде лекувана във ВМА, в "Пирогов", в Александровска болница, в "Света Анна", в Инфекциозна болница, във Втора градска болница, в Белодробна болница. Останалите обаче ще могат да се съсредоточат, разбира се, остава готовността им при нужда отделенията, които са специализирани за COVID-19, те веднага да заработят, ако има нужда. Това ще даде възможност за доста по-интензивна работа.

Кунчев прикани всички, които са отлагали търсенето на медицинска помощ, сега да се обърнат към лекарите и да потърсят медицинска помощ,тяхната безопасност е гарантирана с това, че във всички тези, болници, които приемат пациенти с коронавирус, специализираните отделения са в самостоятелни сгради, със самостоятелен персонал, няма смесване на потоци, има контролиран достъп, така че всички останали клиники и отделения могат да работят безопасно и да приемат пациенти.

24 са новите заразени с COVID-19 у нас, общият брой достигна 2259 души (ВИДЕО)

По отношение на прилагането на различни мерки, ние и сега, когато областните щабове ни потърсят за съвет, даваме указания. Понякога те предприемат мерки, в желанието си да се справят, които не са съвсем издържани от научна гледна точка. Масовото затваряне на големи групи хора, на квартали не винаги е много ефективно. Първо, то създава много организационни и хуманитарни проблеми за тези хора. Второ - може би предпазвате околните квартали, но всъщност оставяте вируса да продължи да циркулира в затворения квартал и нашите мерки там да са по-неефективни, каза още Кунчев.

Според него е много по- добре да се работи на ниво фамилия, къща, район - вътре в квартала, за да се избегнат тези неприятности.

Той смята, че по същият начин стоят нещата и с дезинфекционните обработки. Много по-добре е, ако не знаят как точно да правят - има фирми, които цял живот с това се занимават и знаят как да го направят, а не да използваме такива странни методики като масово впръскване на улици, площади с различна техника, пък и пръскане с хеликоптери и самолети. Това малко прилича на художествена самодейност и няма никаква научна обосновка.

 
 
Брифинг на Националния оперативен щаб

Брифинг на Националния оперативен щаб

Публикувахте от Новините на NOVA в Понеделник, 18 май 2020 г.