Държавният глава Румен Радев пристигна в резиденцията на президента на Сингапур Тарман Шанмугаратнам, където двамата ще разговарят. Президентът ще бъде в Сингапур до 24 ноември, когато ще отпътува за официално посещение във Виетнам.
Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще, каза президентът по-рано днес при откриването на бизнес форум в Сингапур с участието на представители на български и сингапурски компании.
Визитата има за цел да стимулира развитието на двустранния диалог на най-високо политическо ниво, както и да насърчи партньорствата между двете държави в сфери от взаимен интерес, посочват от прессекретариата на държавния глава. Предвидени са и срещи с министър-председателя и министър на финансите на страната Лорънс Уонг и с министъра на външните работи Вивиан Балакришнан.
„Ключът към бъдещето е партньорството и ние сме тук, за да развием приятелство и партньорство в много области от взаимен интерес, като започнем от електрониката и полупроводниците“, коментира президентът.
„Имаме много сходства, почти еднакъв брой население, изключително ограничени природни ресурси. Двете страни сме наясно, че най-големият и най-важен актив, който имаме, са нашите хора“, каза още държаният глава.
Президентът е на работно посещение в Сингапур до 24 ноември, когато ще отпътува за официална визита във Виетнам.
Президентът ще бъде в Сингапур до 24 ноември, когато ще отпътува за официално посещение във Виетнам.
Дипломатическите отношения между България и Сингапур са установени на 21 ноември 1967 г., посочва информация на отдел "Справочна" на БТА. През 1970 г. България открива дипломатическа канцелария в Сингапур, оглавявана от временно управляващ. В периода 1971 – 1973 г. в Сингапур е акредитиран българският посланик в Токио, a от 1974 г. до 1980 г. – посланикът на България в Индия. От 1980 г. до момента в Сингапур се акредитира посланикът на България в Индонезия. До 9 ноември 1989 г. посланикът на Сингапур в Москва е акредитиран и за България. Оттогава няма акредитиран посланик на Сингапур за България.
Понастоящем Сингапур поддържа малък брой дипломатически представителства в чужбина и към момента няма акредитиран за България посланик.
През 2022 г. са отбелязани 55 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Сингапур.
Последната визита на български президент в азиатската страна е през 2003 г.
На 15 септември 2003 г. на еднодневно работно посещение в Сингапур пристига президентът Георги Първанов - първо посещение на български президент в Сингапур, посочва информация на отдел "Справочна" на БТА. Визитата е в рамките на посещенията му от 10 до 16 септември 2003 г. в Обединените арабски емирства, Тайланд, Индонезия, Сингапур и Малдивите. Целта на посещенията в Евроазиатския регион е отваряне на българската външна политика извън евроатлантическата зона.
Сингапур е приоритетен търговско-икономически партньор за България в района на Югоизточна Азия. Стокообменът между България и Сингапур за 2023 г. достига 186 млн. щатски долара с положително за България салдо от 106,8 млн. щ. д.
Сингапур е с население от малко над шест милиона души. Територията на страната е 735 кв. км. Сингапур е парламентарна република. Държавен глава е президентът, избиран чрез преки избори за срок от шест години с право да бъде преизбиран неограничен брой пъти. Президентът Тарман Шанмугаратнам встъпва в длъжност на 14 септември 2023 г.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня