/ iStock
Правителството одобри допълнителни средства в размер на 3 500 000 лева за финансиране на фестивали, събития и чествания, свързани с популяризиране на съвременното българско изкуство

От 6 до 16 юли се е провела сесията в централата на ЮНЕСКО на Комитета за световно наследство и са разгледани 250 досиета. "Центърът за подводна археология в Созопол се очаква да бъде признат за институция от категория 2 към ЮНЕСКО, което е важна стъпка и тя ще ни утвърди в международен план по отношението на лидерството в тази област" - това каза министърът на културата Мариан Бачев за ЮНЕСКО в началото на днешното правителствено заседание. 

"За Несебър цялото притеснение, което имаше, дали ще изпадне от списъка с материалното културно наследство - не, в следващите две години няма такава опасност, докато са ни поставили задачи, които трябва да изпълним, във връзка със запазването на обекта в списъка", обясни Бачев.

Несебър може да изгуби статута си на обект на световното културно наследство, ето защо

"Проф. Николай Ненов, директор на Регионалния исторически музей в Русе, се представи изключително добре като председателстващ на 47-ата сесия на Комитета за световно културно наследство на ЮНЕСКО. Представихме няколко съпътстващи събития, свързани с изложбата "Под вълните на Черно море през вековете", имаше изпълнение на Бистришките баби, ансамбъл, включен в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. Представен бе и филмът "Съкровищата на България" на Бетани Хюз", каза още министърът.

"Всички притеснения, най-вече политически, по отношение домакинството на ЮНЕСКО, от вашата информация са разсеяни, българското председателство е успешно", каза в заключение премиерът Желязков.

След края на заседанието на брифинг за медиите Бачев обяви, че правителството е одобрило допълнителни средства в размер на 3 500 000 лева за финансиране на фестивали, събития и чествания, свързани с популяризиране на съвременното българско изкуство.

"С това всъщност правителството гарантира реализацията на над 70 ключови събития, които притежават авторитет и признание сред културната общност и професионалните среди до края на 2025 г. Това е инвестиция в популяризиране постиженията на съвременното българско изкуство и утвърждаване на имиджа на България и българските изкуства в контекста на европейската културна карта. По този начин се използва и капацитетът на страната ни за постигане на значими приоритети по отношение на всички области в културата и изкуствата и в сферата на културното наследство. От началото на годината Министерството на културата има сключени договори на обща стойност над 5 100 000 лева и с отпуснатите средства днес общата сума става 8 700 000 лева", обясни Бачев.