Всяко пето училище в Пловдив няма физкултурен салон, в който децата да спортуват. Това установи проучване на Дарик сред всички 51 училищни сгради, стопанисвани от община Пловдив. 9 училища в града изобщо нямат спортни зали, а в други 3 салоните за физическо възпитаните могат да се използват само след основен ремонт.
Липсата на база прави невъзможно изпълнението на заложената от Министерството на образованието програма за различните класове. Децата, лишени от нормални условия за физкултура и спорт в общинските училища са подложени на непряка дискриминация, смятат Катерина Василева, директор на ОУ „Екзарх Антим Първи" в Пловдив: „Имаме 342 деца, които са поставени в неравностойно положение спрямо останалите си връстници, което си е признак на непряка дискриминация. Те са поставени в други условия на обучение и възпитание".
Директорите имат възможност да кандидатстват по европейски програми, както и с проекти за държавно финансиране от министерствата на образованието и спорта, но дори и да имат изготвен проект за спортната си база, школата нямат гаранция, че ще получат финансиране за нови спортни площадки и физкултурни салони.
„Училището би могло да отдели финансов ресурс за идейното изграждане на въпросното проектиране, което е в размер между 40-60 хил. лв. Оттам нататък общината трябва да бъде тази, която да инициира въпросния проект и да го развие", уточни Катерина Василева.