Жак Делор: Европейските лидери действат „твърде ограничено и твърде бавно”
Жак Делор: Европейските лидери действат „твърде ограничено и твърде бавно” / снимка: БГНЕС, архив

Изправени пред дълговата криза, европейските лидери действат „твърде ограничено и твърде бавно”, твърди французинът Жак Делор, цитиран от АФП. Делор е един от главните архитекти на европейската единна валута. Според него още от самото начало еврото е било обречено на провал.

В интервю за днешния брой на британския в. „Дейли телеграф” бившият председател на Европейската комисия отбелязва, че сегашните проблеми на еврото са последица едновременно от „фикс идеята на Германия за валутен контрол и липсата на ясна визия у другите страни”.

Сега обаче „дори Германия ще трябва да се бори, защото пазарите са си пазари. И сега те са подкопани от недоверието”, подчертава Делор пред британското издание.

Вчера германският канцлер Ангела Меркел заяви категорично намерението си да промени европейските договори, за да реформира еврозоната, превръщайки я в истински бюджетен съюз. Меркел направи това изказване дни преди насрочената среща на високо равнище на 8 и 9 декември.

Британците не споделят бремето (на дълга), тъй като не са част от еврозоната, но те са също толкова възпрепятствани в тази криза, колкото и европейските лидери, допълва Делор. Според него създаването на европейски облигации би било „голяма грижа” за Ситито, посочва БТА.

Връщайки се по-далеч във времето, Делор посочва, че сегашната криза е била породена от пропуските на политическите лидери, които са контролирали първите стъпки на единна валута, защото, според думите му, те са загърбили слабостите и дисбалансите на страните членки.