ВУЗ-ове подобряват инфраструктура с европари
ВУЗ-ове подобряват инфраструктура с европари / снимка: Sofia Photo Agency
ВУЗ-ове подобряват инфраструктура с европари
29731
ВУЗ-ове подобряват инфраструктура с европари
  • ВУЗ-ове подобряват инфраструктура с европари

Университетите у нас ще пестят от електроенергия и разходи за отопление. За тази цел 13 български висши учебни заведения получиха безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Регионално развитие” в размер на повече от 38 милиона лева.

„32 милиона лева са по линия на програмата, а останалата част е държавно съфинансиране”, обясни заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

Парите ще бъдат инвестиране за осигуряване на енергийна ефективност на сградите – подмяна на дограма, хидроизолации и газоснабдяване. Важна част от инвестицията е за изграждане на рампи за достъп до учебните заведения на хора с увреждания. Срокът на изпълнение на 13-те проекта за всеки университет е 2 години.

Предвидените икономии от разходи за отопление и електроенергия годишно ще бъдат в размер на 2,8 милиона лева, обясни зам. министър Павлова.

Образователният министър Сергей Игнатов подчерта, че изключително бързо се е работило по проектите - само 4 месеца. Очевидно това е пътят, сега, в условията, когато наистина предстои свиване на разходи в рамките на около 20 процента, виждаме, че съществува възможност загубените по един път пари да бъдат получени по друг начин.

Строителният министър Росен Плевнелиев коментира, че „ОП „Регионално развитие” има невероятно развитие”. „Когато цифрите говорят, и боговете мълчат. Конкретните факти са, че в последните десет месеца ние увеличихме броя на договорените проекти от 500 млн. лв. на 1,355 млрд. лв. това означава, че сме ускорили шесткратно работата по проектите”, каза строителният министър.

Плевнелиев допълни, че размерът на разплатените средства е увеличен с 15 пъти спрямо плащанията за периода 2007 – 2009 г. „За две години и половина бяха разплатени 27 милиона лева, а за последните 10 месеца сме превели 135 милиона лева”, каза още ресорният министър.

Той допълни, че една от най-големите ползи от 38-те милиона лева за университетите ще бъде осигуряването на достъпа на хората с увреждания.

Европейски пари ще получат Техническият университет в София, Лесотехническият университет, Университетът по архитектура, строителство и геодезия, Икономически университет – Варна, Специализирано висше учебно заведение по библиотекознание и информационни технологии, медицинските университети в Плевен, Варна, Пловдив и София, Химико-технологичен и металургичен университет, Софийски университет „Св. Климент Охридски”, Университет по хранителни технологии в Пловдив и Висше строително училище „Любен Каравелов” – София.