Президентът на КТ „Подкрепа“ Константин Тренчев настоя минималната работна заплата да покрива прага на бедност. Според него решението за замразяването на работните заплати до 2013 г. е предпоследно като всички други решения в държавата.
„Факторът Дянков не е благоприятен за кабинета на ГЕРБ“, заяви във Враца Тренчев. В задочен диалог с вицепремиера той изказа аргументи в подкрепа на повишаването на минималната работна заплата. „Не е толкова страшно да се вдигне минималната заплата. Така част от икономиката ще излезе на светло. Не може след приспадането на осигуровките от минималната заплата тя да пада дори под прага на бедността”, коментира още той. Прагът на бедност е фиксиран на 211 лв.
В задочния спор Тренчев зададе два, според него, неудобни въпроса – за ефекта от дълго обсъжданите мерки, от които трябваше да се съберат приходи в хазната и за причините, поради които въпреки изключително изгодните икономически условия инвеститорите не предпочитат България.
Министър Дянков заяви по-рано през деня, че не смята да участва в дебат за повишаването на минималната работна заплата. Той допълни, че до края на мандата на настоящото правителство ще има увеличение, но отказа да конкретизира кога. На въпрос за бъдеща индексация на пенсиите и увеличаване на минималното трудово възнаграждение той отговори: „Когато имаме по-добри възможности, тогава ще стигнем до тази тема.”
Социалният министър Тотю Младенов поиска минималната работна заплата да бъде увеличена от средата на тази година с 30 лв. до 270 лв. След като финансовият министър го помоли да покаже откъде ще дойдат парите за увеличението, Младенов посочи като източник събраните средства от глоби на Главната инспекция по труда. Синдикатите пък настояват минималната заплата да се вдигне с 50 лв., като според тях така тя ще покрие прага на бедност. Според справка на финансовото министерство, за която Дарик съобщи, за подобно увеличение от 1 юли до края на годината държавата трябва да осигури 25 млн. лв. допълнително.
Ако от средата на 2011-а се въведат предложените от синдикатите мерки за повишаване на доходите, сред които вдигане на минималната заплата на 290 лв., индексация на пенсиите, детските надбавки и различни други социални плащания, правителството трябва да осигури за второто шестмесечие на годината допълнително над 474 млн. лв.