Пускат в експлоатация „Турски поток“ в края на 2016-а
Пускат в експлоатация „Турски поток“ в края на 2016-а / снимка: БГНЕС

"Турски поток" ще бъде пуснат в експлоатация през декември 2016 г., съобщи ръководителят на руската енергийна компания "Газпром" Алексей Милер.

"Постигнато е споразумение между Русия и Турция за въвеждането в експлоатация на газопровода "Турски поток" през декември 2016 г. Графикът на "Газпром" по проекта ще се основава на постигнатото споразумение", заяви Милер след срещата му с турския министър на енергетиката Тенер Йълдъз.

Двамата са обсъдили въпроса за доставките на руски газ за Турция и модернизация на газопровода "Син поток". По време на срещата било отбелязано, че през първите четири месеца на 2015 г. по "Син поток" от Русия към Турция са доставени 5,4 млрд. куб. м. газ, което е 4% повече спрямо същия период на 2014 г.

Преговарящите подчертаха, че през последните 10 години потреблението на природен газ в Турция се е увеличило над два пъти, а турският пазар се интересува от по-нататъшно увеличение на обемите изнесена енергия от Русия.

"Син поток" е с капацитет от 16 млрд. куб.м. газ годишно, който тече по дъното на Черно море и осигурява директна доставка на газ за турските потребители.

Заместникът на Милер Александър Медведев, заяви, че четвъртият, последен участък от "Турски поток" ще бъде построен до 2020 г. "Турски поток" е алтернатива на проекта "Южен поток", чието изпълнение Русия прекрати през декември 2014 г.

 

На 1 декември миналата година президентът на Русия Владимир Путин обяви, че страната не може да продължи реализацията на проекта „Южен поток". Като мотив той посочи неполучено разрешение от България за строителството на газопровода. Русия и Турция подписаха меморандум за изграждане на морски газопровод, който впоследствие получи името „Турски поток".

"Турски поток" може да минава през Гърция, Македония, Сърбия

В средата на април тази година руският енергиен министър Александър Новак не изключи газопроводът "Турски поток" да минава през Гърция, Македония, Сърбия и Унгария до Австрия. Според него чрез газопровода се планират доставки на руски газ за потребителите в Турция, но проектът може да продължи през територията на Балканите до Австрия.

В Европа се формира нова коалиция от съюзници на "Газпром"

Седмица преди изявлението на Новак външните министри на Гърция, Сърбия, Македония, Унгария и Турция се срещнаха в унгарската столица Будапеща и обсъдиха участието си в проекта за газопровод „Турски поток". Приета бе декларация за енергийно сътрудничество в създаването на "икономически оправдан път за диверсификация на маршрутите и източниците" на природния газ, подаван от Турция към европейските страни. Срещата даде повод на руския вестник „Комерсант" да види европейска коалиция от съюзници на „Газпром". От опозиция в България поискаха премиерът Борисов да обясни защо страната ни е отсъствала от форума на високо ниво.

Борисов за отсъствието на България от срещата в Будапеща: Има тълкувания

„Всички външни министри могат да се събират, да си говорят, и това, че не са поканили нашия и румънския външни министри, да, има тълкувания, но се надявам, че нашите евроатлантически партньори също правят своите тълкувания", отвърна Борисов. Той напомни, че при свои срещи на високо ниво е изложил идеята си за изграждането на газов хъб у нас.