Природозащитници срещу ловци и стопани заради вълците
Природозащитници срещу ловци и стопани заради вълците / снимка: ThinkStock/Getty Images

План за защита на вълците у нас сблъска природозащитници с ловци и стопани. Видът е застрашен, затова от Сдружение за дива природа „Балкани" предлагат мерки, които да влязат в сила през следващата година. Планът им е част от европейските екологични закони, които страната ни е длъжна да спазва, съобщава Нова телевизия.

Идеята на природозащитниците е да направят съпричастни в опазването на вълка като  изчезващ вид в България не само неправителствени и държавни организации, но и Сдружения на животновъди и на ловци. Затова в момента в цялата страна се провеждат обществени обсъждания, които трябва да избистрят окончателния вид на Плана за действие за вълка в България, който трябва да бъде приет през следващата 2015 година.

От Сдружение „Балкани" уверяват, че от Плана ще има и реална полза. Например ще бъдат преброени вълците, което досега не е правено. Предполага се, че у нас хищниците от вида са не повече от 800. Затова друга идея е всяка година от април до юни, когато е размножителният им период, ловът на вълци да се забрани.

„Това е периодът на отглеждане на малките. Тогава те се раждат, малки са и са напълно зависими от родителите си. И има нещо друго, че ако в този период бъдат убити възрастните индивиди, е по-голяма вероятността от хаотични нападения над домашни животни, тъй като структурата е разбита", заявява Елена Цингарска-Седефчева от Сдружение за дива природа „Балкани".

Нито животновъди, нито ловци приемат идеята. Според тях, именно тогава раждат и сърните, и повечето от домашните животни.

„Тогава има най-много щети в личния сектор. Значи периодът май-юни за една година на територията на община Малко Търново има изядени над 50 кончета, над 30 малачета и биволици. През последните 10 години мисля, че популацията на вълка в Странджа е нараснала с 60-70%", заяви ловецът Стоян Стоянов.

Христо, Стоян и Димитър са животновъди от повече от 10 години. Въпреки предприетите мерки не могат да опазят стадата си.

Не се и надяват, че държавна институция може да покрие разходите им и затова дори не изчисляват загубите си. Хората са категорични, че те имат нужда от закрила, а не вълците.

„И пътища ще блокираме, ще се организираме, ще пишем до министъра", заплашват животновъдите.

Дали ще се стигне до този категоричен отпор, за който говорят в момента животновъдите - предстои да видим в следващите месеци.

Източник: Novanews.bg