Биопроизводството и екологично чистото земеделие в България са бутиково занимание. Това мнение изрази евродепутатът Надежда Нейнски на дискусионен форум за приложение на европейски стандарти в биопроизводството у нас. Според председателя на икономическата комисия в Народното събрание Мартин Димитров не може да има биопроизводство у нас преди парламентът да изработи стратегия за него.
Създаването на условия, които да водят до устойчиво икономическо развитие на малкия и среден бизнес, до ефективна борба с климатичните промени и до реално опазване на околната среда, е единственото, което може да стимулира сектори като биопроизводство и биотърговия, стана ясно на форум на тема „Развитие и приложение на европейските стандарти в биопроизводството”, организиран от евродепутата Надежда Нейнски. По думите й звучи притеснително заради бързото развитие в тази област на държави като Китай, Южна Корея и Турция, един ден да се окажем в ситуация на внос на продукти на биологична основа.
„Налага се да признаем, че биопроизводството и екологично чистото земеделие са почти бутиково занимание в България. Тук то струва скъпо, не се реализира лесно на националния пазар и се контролира при неясни условия”, каза Надежда Нейнски.
Лидерът на СДС и председател на парламентарната икономическа комисия Мартин Димитров посочи някои от основните проблеми, които България трябва да реши преди да започне да развива биопроизводство.
„Ще ви кажа следващата битка, за която може би не всички ще ми повярвате, че е важна – това е битката за „Белене.” Защото ако се направи втора атомна централа в България, няма да има много условия за развитие на биопроизводство в страната. Двете неща са несъвместими. Наистина България има нужда от добре написана разумна стратегия, която да бъде одобрена от българския парламент, обаче ни трябва и план как евросубсидиите в България да стигнат поне средните нива в Европейския съюз. Трябва да поискаме това, което е наше и да се бием за него”, каза той.
Ще има воля и оттук нататък ще се занимаваме с тази тема, защото биопродуктите и чистото земеделие са тези, които ни правят различни и по-конкурентноспособни като страна, каза още Димитров.