Над 31 000 лева от обезщетения за неизползван платен отпуск е получила Христина Митрева, управител на НОИ, през август миналата година след като е напуснала мястото на директор на дирекция в института, за да стане заместник-министър на труда и социалната политика. За това съобщи депутатът от левицата Мая Манолова.
По думите й данните са предоставени от социалния министър Тотю Младенов в писмен отговор на депутатско питане на социалистите. Митрева имала 225 дни неизползван отпуск. Манолова припомни, че Митрева е сред авторите на промените в кодекса на труда, с които се дава срок невзетите отпуски да бъдат оползотворени до края на следващата година. Според Манолова е въпрос на морал дали Митрева ще реши да върне тези средства. Eто какво каза Манолова:
"Основната теза на управляващите по повод промените в Кодекса на труда беше, че ще бъдат лишени от правото си да ползват или да бъдат обезщетени за неползван отпуск само тези български граждани, които са злоупотребили с права, тези, които са недобросъвестни, така им се пада на тези, които не са си ползвали своевременно отпуските, те са едни злоумишлени хора.
В тази връзка аз зададох въпрос в пленарна зала дали сред тези хора е и госпожа Христина Митрева, която е получила обезщетение в размер на 31265 лв. при прекратяване на трудовото й правоотношение като директор на дирекция в НОИ. Знаете, че в момента тя е управител на НОИ, тоест един от авторите на този проект и това е един от поредните случаи, в които управляващите ползват двоен аршин: след като те самите са получили обезщетения си за неползван отпуск, сега въвеждат тези нови правила, които лишават българските граждани от тяхната възможност да бъдат обезщетени за това, че не са ползвали своите отпуски. Тоест кои са злоумишлените хора, кои са недобросъвестните хора и какъв е стандартът за управляващите и какъв е стандартът за обикновените хора? "
Управителят на НОИ Христина Митрева определи обвиненията срещу нея като несериозни. „Не мога да си обясня атаките, обидена съм, защото не го заслужвам", каза тя, цитирана от Агенция Фокус, и допълни, че не е политически обвързана, за да я атакуват по партийни причини. Според нея да се излиза с тези обвинения, когато се дискутира Кодексът на труда и ветото на президента, и да се задава този въпрос, за период, който е бил по-рано, е много неетично и некоректно.
Митрева обясни, че получила обезщетения на 17 август 2009 г., когато е била избрана за зам.-министър на труда и социалната политика. По думите й обезщетението й се дължи за периода от 2001 г. до 2009 г., когато изобщо не се говорело за промяна в Кодекса на труда. „Не съм ползвала отпуските си, защото в този момент нямаше подуправител на НОИ и аз пет години съм изпълнявала и тази длъжност, без да получа нито една стотинка", категорична бе Митрева. Тя добави, че по същото време е изпълнявала и длъжността представител на НОИ в Съвета на Европа, в Евростат, работила е за създаването на Националната агенция за приходите (НАП), била е и главен директор и паралелно е отговаряла за заема от Световната банка за изграждане административния капацитет на НОИ, като е отговаряла и за финансови разчети, които страната ни е предоставяла на МВФ. „Така, че аз не съм си ползвала отпуските, не защото не съм искала, а защото съм била изключително натоварена в НОИ", подчерта Христина Митрева.