Да се върнат разследващите функции на митничарите, около това становище са се обединили участниците в КСНС, разказа на излизане от заседанието финансовият министър Симеон Дянков:
Имахме доста коментари защо април 2006 г. това е било решено от миналото правителство – митническото дознание да прекрати дейността си, но така или иначе стигнахме до консенсус, че това е добра идея. Реципрочно ние сме предложили в нашия доклад пък МВР да има някои от функциите по закона за акцизите и данъчните складове във вътрешността на страната. Пише го в доклада, той ще стане обществено достояние. Третата точка беше за връзването в системата на НАП фискална за всички резервоари по бензиностанциите и оттам нататък по какъв начин фискалните устройства ще влязат във всички останали сектори.
Изяснихте ли с президента каква реално е сумата за сметка на бюджета от контрабандата? Той като че ли изрази съмнения, че става дума за 1-1,5 млрд., може би повече.
Такава сума няма и такава методология не съществува, за да може тази сума да се изясни. Аз докладвах, че спрямо 2009 г. всичките ни приходи от акцизи и от ДДС са се увеличили с 3,7%, така че приходната част като цяло в Агенция „Митници” през 2010 г. е по-голяма от 2009 г., особено при акцизите на горива и алкохол. В цигарите, разбира се, има още какво да се прави и следователно основната мярка за митническото дознание за мен е голям успех на нашето министерство и въобще на работата ни с Министерство на правосъдието.