БДЖ отвръща на удара с кражбите на гориво като слага GPS-системи на локомотивите. Първите устройства са вече монтирани и бяха представени лично от министъра на транспорта и съобщенията Александър Цветков.
GPS-системите ще предават данни към единен център в БДЖ. Чрез тях ще се контролира нивото на горивото в резервоарите, разхода, както и местоположението на всеки един локомотив. Този контрол ще струва 220 хиляди лева на БДЖ. Цветков обясни, че само за миналата година са хванати 66 служители на железниците, които крадат нафта. 29 от тях са уволнени.
До края на месец април новите устройства ще бъдат монтирани на 138 дизелови локомотива на БДЖ, обясни транспортният министър Александър Цветков.
"Запушваме поредния кран, през който изтичаше БДЖ, а именно горивото. Знаете, че за последните 20 години за никого не е тайна, че е източена толкова нафта, колкото е Охридското езеро. Но това нещо го прекратяваме. Това устройство се монтира на всеки дизелов локомотив, така че с тази система пълен контрол върху използваното гориво в БДЖ. Това кранче на практика вече е затворено", категоричен е министърът.
Тази система за следене на кражбите на гориво от локомотивите е част от оздравителния план на БДЖ, уточни транспортният министър. По думите му планът се изпълнява още от миналата година и много от мерките са вече факт и затова е налице е подобрение на финансовия резултат на БДЖ с около 20 млн. лв. за 2010 година. "През тази година очакваме не по-малко подобрение на финансовия резултат, така че ако вървим с това темпо още през следващата година БДЖ ще бъде надявам се една печеливша компания – нещо, което не се е случвало през последните 20 години", коментира министърът.
Въпреки оптимистичните очаквания на Александър Цветков за БДЖ, компанията все още не е започнала да изплаща дълговете си. Старите задължения на дружеството са за над 500 милиона лева, а заедно с текущите, общата сума на дълговете достига близо 1 милиард лева. В средата на миналия месец правителството реши да отпусне 140 млн. лева за финансовото укрепване на БДЖ, които ще се използват за изплащане на стари задължения към кредитори и доставчици.